Start kariery » Finanse i przedsiębiorczość » Jak płacić ZUS w Anglii?
Finanse i przedsiębiorczość

Jak płacić ZUS w Anglii?

Polski przedsiębiorca nie ma innej opcji, jak tylko każdego miesiąca odprowadzić składki na świadczenia socjalne. Owszem może złapać oddech, korzystając z ulg, ale jedynie na starcie i maksymalnie przez pierwszych 30 miesięcy prowadzenia działalności. Potem, niezależnie od osiąganych profitów, a nawet przy wykazaniu strat – konieczne jest uiszczanie wysokiej miesięcznej składki ZUS. Dlatego przedsiębiorcy zainteresowani są założeniem brytyjskiej spółki LTD. Jak w takim przypadku wygląda opłacanie składek socjalnych?

Składki na ubezpieczenie w Polsce i w Anglii

W 2020 roku składka na ZUS wynosi 1431,48zł. To jest tak zwany Duży ZUS. Można bowiem skorzystać z tak zwanego Małego ZUS-u, na podstawie którego składki obliczane są proporcjonalnie do uzyskiwanego dochodu (maksymalnie 30 – krotność minimalnego wynagrodzenia). To jednak objęte jest limitem czasowym i nie zwalnia przedsiębiorcy z opłacenia składki zdrowotnej, która obecnie wynosi 362,34 złotych miesięcznie.

Przedsiębiorcy prowadzący firmę w Anglii odprowadzają składki na świadczenia socjalne dopiero po przekroczeniu progu wypłat PT (Primary Threshold). Na rok 2019/2020 PT wyniósł 8 784 GBP i adekwatnie 732 GBP na miesiąc. Daje to w przeliczeniu ponad 3600zł miesięcznie (i niemal 44 tys. zł rocznie) wolnych od jakichkolwiek składek. Po przekroczeniu tej kwoty, składki uzależnione są od wysokości osiąganych dochodów.

ZUS w Anglii – czyli kiedy i ile zapłaci dyrektor spółki LTD?

Składki na świadczenia socjalne, do których opłacenia zobligowany jest również dyrektor zatrudniony w spółce LTD, zaliczane są do tak zwanej klasy pierwszej (Class 1 National Insurance thresholds). Jeśli miesięczny dochód utrzymuje się na poziomie 732 GBP, to dyrektor zwolniony jest zarówno ze składek socjalnych, jak i z podatku dochodowego.

Jeśli dyrektor wykaże wyższe wynagrodzenie niż 732 GBP, to od nadwyżki zapłaci już składkę adekwatną do wypłaconych środków .

Płacisz składkę – masz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego?

Jeśli założyłeś spółkę LTD i wyrobiłeś NIN czyli National Insurance Number (konieczna jest wizyta w UK), to masz prawo do brytyjskiego ubezpieczenia. Nie ciesz się jednak zbyt prędko, że brytyjska kasa chorych zapłaci za Twoje leczenie. Należy pamiętać, że nie w każdym przypadku skorzystasz z brytyjskiego ubezpieczenia zdrowotnego za granicą. Przy dłuższym pobycie w szpitalu czy przewlekłej chorobie, należy pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu.

Odprowadzasz składki w Anglii? Mimo wszystko uwzględnij również polski ZUS

W ostatnim czasie w polskiej prasie pojawiło się wiele artykułów na temat rzekomego ścigania przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w Polsce, a rozliczają się z brytyjskim fiskusem. I owszem osoby, które działają na własną rękę, bez konsultacji czy analizy własnego biznesu, mogą zostać wezwane do wyjaśnień w polskim urzędzie skarbowym, a nawet zobowiązane do zwrotu zaległych składek. To jednak nie dotyczy firm, które swoją rejestrację powierzyło kancelarii, która przeanalizowała możliwości prowadzenia takiego przedsiębiorstwa. Trzeba jednak pamiętać, że np. prowadzenie zakładu czy biura na terenie Polski, czy podpisanie umów o pracę z polskimi pracownikami, obliguje właściciela spółki LTD do uiszczenia składek również w polskim ZUSie i podatków w Urzędzie Skarbowym.
Nadal jednak funkcjonuje konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej podstawie masz prawo prowadzić interesy w ramach spółki Ltd, przy jednoczesnym rozliczaniu się z brytyjskim urzędem skarbowym przy spełnieniu niezbędnych wymagań.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz