Rozmowa kwalifikacyjna to ostatni po CV i liście motywacyjnym poważny krok do zdobycia nowej pracy. Jak przygotować się do niej by zaprezentować się z najlepszej strony i przekonać do siebie osobę rekrutującą?
Spis treści
Zrób research
Gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną dowiedz się jak najwięcej o firmie do której się udajesz. Przede wszystkim przejrzyj jej stronę internetową. Naucz się najważniejszych faktów z historii i obecnej działalności przedsiębiorstwa. Dzięki temu będziesz czuł się pewnie i nie zaskoczy Cię popularne pytanie „Co pan wie o naszej firmie?” Oczywiście nie wkuwaj na pamięć ponad pięćdziesięcioletniej tradycji, ale miej pojęcie o najważniejszych kwestiach.
Przygotuj swoją teczkę osiągnięć
Miej w niej wszystko co może Ci się przydać podczas rozmowy. CV, list motywacyjny, ale przede wszystkim certyfikaty, zaświadczenia i referencje potwierdzające Twoje umiejętności i wykształcenie. Jeśli wspominałeś o nich w CV, przygotuj się, że możesz zostać o nie poproszony. Weź też po uwagę, że jeśli starasz się o posadę wymagającą od Ciebie twórczej pracy jak dziennikarz, copywriter, grafik czy montażysta powinieneś mieć ze sobą próbki swojej twórczości.
Nie daj się zaskoczyć
Jeszcze raz przeanalizuj ofertę pracy, na którą odpowiedziałeś. Pomyśl jakie kwestie będą najważniejsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli pracodawca wymaga języka angielskiego na poziomie komunikatywnym nie zdziw się gdy w pewnym momencie rekrutujący zacznie mówić do Ciebie właśnie w języku Szekspira. Pamiętaj też, że oprócz Twojego wykształcenia i umiejętności ocenie zostaną poddane motywacja, chęć działania i rodzaj Twojego charakteru. Postaraj się zaprezentować jako idealny kandydat na dane stanowisko. Mów językiem korzyści firmy. Pokaż dlaczego to właśnie Ty jesteś im potrzebny.
Opracuj listę Q&A i co chcesz powiedzieć
Do najpopularniejszych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych należą te o motywacje odpowiedzi na ofertę pracy, mocne i słabe strony, wykształcenie, doświadczanie, umiejętności, poprzednią pracę, oczekiwane zarobki itd. Dokładnie zastanów się co chcesz powiedzieć. Nie kłam – oszustwo wcześniej czy później wyjdzie, a Ty się skompromitujesz. Przedstawiam się natomiast zawsze w dobrym świetle. Nawet swoje wady staraj się przekuć w atuty. Przypomnij sobie swoje dotychczasowe sukcesy i przedstaw jak je osiągnąłeś. Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia zawodowego, może byłeś na ciekawych szkoleniach, warsztatach, udzielałeś się w samorządzie studenckim, byłeś wolontariatem. Jeśli tak, pochwal się tym, pod warunkiem, ze mają one związek z Twoją przyszła pracą. Nie mów: „chcę zarabiać 2500 zł”, operuj raczej przedziałami. To pokaże, ze jesteś elastyczny i skory do negocjacji. Niech kwestie finansowe nie wchodzą na pierwszy plan. Pokaż, ze zależy Ci na pracy i rozwoju, anie tylko kasie.
Pamiętaj – jak Cię widzą tak Cię piszą
Dlatego na rozmowę kwalifikacyjna musisz ubrać się odpowiednio. Stawiaj raczej na skromność i stonowane kolory. Idziesz na interview o pracę a nie na wybieg mody. To szczególnie uwaga do pań. Jeśli w komisji będzie kobieta, a Ty ubierzesz się wyzywająco lub „lepiej od niej” możesz przegrać już na wejściu. Miej umiar także w makijażu. Dla Panów zazwyczaj idealny będzie ciemny garnitur i biała koszula.
Nie stresuj się za bardzo
Łatwo się mówi. Przede wszystkim przygotuj się solidnie do rozmowy, to powinno dodać Ci pewności siebie. Pamiętaj też, że osoba rekrutująca to też człowiek i zdaje sobie sprawę, że się denerwujesz. Nie śpiesz się, nie bój się zastanawiać. Nie podchodź do rozmowy kwalifikacyjnej jak do najważniejszego momentu w życiu. Nie ta praca to będzie inna. Myśl pozytywnie, oddychaj głęboko i odpręż się dzień przed. Mam na myśli bardziej masaż niż całonocna imprezę 😉
Dodaj komentarz