Start kariery » Praca » Jak napisać CV bez doświadczenia?
CV Poszukiwanie pracy Praca

Jak napisać CV bez doświadczenia?

CV to najważniejszy dokument podczas ubiegania się o pracę. Dobrze przygotowany znacznie zwiększa Twoje szanse zatrudnienia. Co jednak zrobić, gdy dopiero zaczynasz swoja karierę i nie bardzo masz co do niego wpisać? Nie wydziwiaj!

Odpuść sobie kwieciste szablony, perfumowany, kolorowy papier, ozdobniki itd. Swoich braków tym nie zapchasz, a tylko wyjdziesz jeszcze gorzej w oczach rekrutera. Inaczej sprawa wygląda jeśli  ubiegasz się np. o posadę grafika, copywritera czy specjalisty od reklamy. Wtedy możesz pozwolić sobie na bardziej niekonwencjonalne formy CV. Pod warunkiem, ze dokument będzie przejrzysty. Jeśli zrobisz to dobrze, być może zapunktujesz kreatywnością. Nie kombinuj też ze zdjęciem. Portretowa fotografia wysokiej jakości w koszuli czy marynarce będzie najbardziej trafiona. Odpuść sobie zdjęcia z samochodem, z wakacji, imprez, w bikini itd. Bądź poważny to tak też zostaniesz potraktowany.

Nie kłam w CV

Niby rzecz oczywista, ale wiele osób ucieka się do koloryzowania swojego życiorysu zawodowego.  Nie warto. Kłamstwo wcześniej czy później się wyda. Albo pracodawca Cię sprawdzi i Twoje CV od razu pójdzie do kosza, albo mijanie się z prawda wyjdzie na jaw podczas rozmowy rekrutacyjnej, a jeśli będziesz miał odrobinę szczęścia to zostaniesz zdemaskowany już podczas pracy, gdy nie będziesz wiedział co i jak masz robić. Poza tym, nawet jeśli kłamstewko nie wpływa na jakość Twoich umiejętności, gdy wyjdzie na jaw i tak możesz pożegnać się z pracą. Nikt nie zatrudniać oszusta.

Co wpisać do CV?

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego to Twoja wartość na rynku pracy spada, ale nie znaczy to, że zupełnie znikają twoje szanse na zatrudnienie.  W końcu każdy kiedyś zaczynał. Pomyśl czy możesz pochwalić się inną aktywnością. Przypomnij sobie i zapisz wszystkie elementy, które mogą być przydatne przy rekrutacji na konkretne stanowisko. Może to być np. działalność w samorządzie studenckim i akademickich organizacjach, bezpłatna praktyka studencka, staż, wolontariat w organizacjach charytatywnych oraz innych NGO, kursy, szkolenia, udział w konferencjach, osiągnięcia w konkursach, studia zagraniczne itd. Pisz o swoich sukcesach na tych polach, o konkretach, co udało się zrobić. Uważaj jednak żeby nie wrzucać do CV wszystkiego – niech Twoje wpisy mają związek ze stanowiskiem na które aplikujesz. Zwracaj też uwagę na słowa klucze – elementy wymagane w ogłoszeniu. Np. jeśli szukana jest osoba z prawem jazdy to nie zapomnij go wpisać.

Obszerne kompendium na temat pisania CV bez doświadczenia znajdziesz w serwisie cvninja.pl. Możesz tam liczyć na szereg porad tematycznych na temat CV i listów motywacyjnych. Zapraszamy!

Pisz o swoich umiejętnościach i sukcesach

Nie wystarczy napisać „2010 – 2011 – wolontariusz w Fundacji Nasze Dzieci”. Wskaż czym się w niej zajmowałeś, za co byłeś odpowiedzialny, czy była to pomoc chorym dzieciom, zadania związane z public relations, organizacja wydarzeń, koordynowanie projektów itd. Pracodawcę interesuje co potrafisz i chce to mieć czarno na białym, nie będziesz przecież się domyślał ani googlował każdej firmy. Pochwal się swoimi sukcesami jeśli jakieś miałeś.

Zainteresowania

Jeśli ich nie masz, nie wymyślaj na siłę – to nie ma sensu. Lepiej ominąć tę rubrykę niż dokładać kolejne potencjalne kłamstwo do zdemaskowania. Nie pisz też banałów typu „lubię czytać książki” (no chyba, że chcesz zostać bibliotekarzem) lub, że interesujesz się sportem, muzyką i filmem. Twoje hobby powinno jakoś współgrać z pracą, którą chcesz zdobyć. Ma być dodatkowym atutem, który przekona rekrutera, że będziesz odpowiednim kandydatem. Unikaj też pozycji kontrowersyjnych np. gra w pokera, działalność polityczna itd.

komentarze 4

Kliknij, by dodać komentarz

  • Dobrze napisane. Osoby bez doświadczenia, powinny, przed pisaniem CV usiąść i bardzo powoli przeanalizować swoją aktywność studencko/licealną. Kursy są ważne ale i hobby dużo potrafi powiedzieć o człowieku, szczególnie prawdziwe i takowe które naprawdę mamy.

  • Mozna skorzystac sobie z jakiegos kreatora i zrobic cos fajnego, nawet bez doswiadczenia ;p Wazne zeby wygląd przyciągał uwagę

  • Ja korzystałam z tego szybkiecv o ktorym wszyscy piszą. Nie mam doswiadczenia, wiec nie wiem jak samemu to wykombinowac zeby bylo dobrze, a na tym kreatorze naprawde udalo mi sie super wszystko zgrac. No i te szablony rzeczywiscie.. rewelka. Nie widzialam nawet nigdzie do pobrania takich

  • Owszem, post ciekawy! Wykorzystanie darmowych generatorów do pisania CV też może w znacznym stopniu ułatwić prace i wydaje mi się, że warto o tym pamiętac. Poza tym – po prostu dużo pozytywnej energii pokazać podczas rekrutacji!