Start kariery » Praca » Pierwsze lata pracy psychologa – o czym pamiętać?
Praca

Pierwsze lata pracy psychologa – o czym pamiętać?

Psychologia pomaga społeczeństwu rozwijać się zarówno dzięki odkryciom naukowym, jak i praktycznemu zastosowaniu tej nauki we wsparciu pacjentów. Reprezentuje ona szeroką dziedzinę nauki, która posiada wiele specjalizacji i skupia się na odmiennych aspektach ludzkiej psychiki. To fascynująca dyscyplina, która budzi niemałe zainteresowanie. Na początku podróży po ścieżce kariery psychologa nie brakuje jednak wątpliwości i pytań, na co zwracać szczególną uwagę – w tym wpisie dowiecie się jednak, o czym pamiętać podczas pierwszych lat pracy psychologa.

Superwizje

Superwizje stanowią spotkania w indywidualnej bądź grupowej formie, które odbywają się z doświadczonym specjalistą posiadającym tytuł superwizora. Wspomagają one psychologów w lepszym zrozumieniu oraz przeprowadzaniu sesji z pacjentami, wspierając ich w rozwijaniu swych umiejętności i zawodowego doświadczenia.

Kierując się dobrem pacjenta, warto uczęszczać na takie spotkania. Powinien z nich korzystać każdy psycholog, który nie jest pewny, co powinien zrobić w danej sytuacji zawodowej – wskazuje na to Kodeks Etyczny Psychologa PTP. Warto przy tym wspomnieć, że superwizje przydają się także, gdy nie posiadamy dużego doświadczenia w pracy z klientem sam na sam. Takie spotkania to doskonała przestrzeń do refleksji, która umożliwia nam spojrzenie na naszą pracę, dzięki czemu znacząco zwiększamy samoświadomość w zawodzie. Pozwala ona także przepracować trudne emocje, z którymi możemy się spotkać podczas wizyt pacjentów.

Własna terapia

Chociaż własna terapia jest integralnym elementem kursu psychoterapii, warto się jej podjąć już na początku swej zawodowej ścieżki psychologa. Jej celem jest dogłębne poznanie samego siebie, zrozumienie wpływu wydarzeń w naszym życiu na nasze zachowanie i odczuwane przez nas emocje, a także poznanie zarówno własnych możliwości, jak i ograniczeń.

Początek podróży przez zawodową ścieżkę psychologa wymaga nieustannego poszerzania swych kompetencji, jak i uaktualniania swej wiedzy. Psychostart – serwis dla młodych psychologów stanowi wsparcie dla osób pragnących wykonywać zawód zgodnie ze sztuką, chcących zadbać o swój rozwój.

Szkolenia i kursy psychologiczne

Niezależnie od etapu, na jakim znajdujemy się na drodze kariery psychologa, warto pamiętać o tym, jak istotne są szkolenia i kursy psychologiczne. Pozwalają nam one wejść w posiadanie nowej wiedzy oraz umiejętności, dzięki czemu możliwe jest lepsze wykonywanie pracy. To doskonała okazja, aby dogłębnie poznać pewne zagadnienia i zapoznać się ze skutecznymi metodami działania, by następnie przećwiczyć je podczas spotkań.

Szkoła psychoterapii

Szkoła psychoterapii ukierunkowuje nas na psychoterapeutyczną pracę, a także poszerza nasze kompetencje w pracy z pacjentem. Jej wybór powinien być poprzedzony analizą nurtów, aby następnie wybrać ten, z którym chcielibyśmy powiązać naszą pracę. Konieczne jest także przyjrzenie się kryteriom, takim jak program szkolenia, kwalifikacje prowadzących, forma zajęć oraz cena.

Zdobywanie doświadczenia

Nie można zaprzeczyć, że wiedza teoretyczna jest niezbędna, jednak powinniśmy także pamiętać o ćwiczeniu wykorzystania jej w praktyce – możemy to zrobić poprzez staż, wolontariat bądź pracę. To właśnie dzięki nim będziemy mogli zaobserwować, jakie elementy sprawiają nam trudność oraz co jest naszą mocną stroną. Ponadto, praktyka czyni mistrza, dlatego zdobywanie doświadczenia pozwala nam stać się coraz lepszym w swej pracy.

Równowaga w życiu zawodowym i osobistym

Często pracujemy coraz więcej, zapominając o naszym własnym Ja – a przecież ono również wymaga uwagi! Work-life balance jest ważnym elementem higieny pracy psychologa. Należy pamiętać o przerwach między przyjmowaniem pacjentów, regularnych posiłkach oraz – z uwagi na siedzący tryb pracy – odpowiedniej dawce ruchu.  

Zrozumienie, że nie będziemy psychologiem dla każdego

Nie będziemy psychologiem odpowiednim dla każdego… chociaż ciężko to przyznać, warto zdać sobie z tego sprawę. W przypadku niektórych pacjentów może się nam wydawać, że współpraca z nami nie przynosi efektów – wtedy warto zastanowić się nad skierowaniem ich do innego specjalisty. To dojrzała i etyczna decyzja, która może przynieść wiele dobrego dla pacjenta i nas samych.

O powyższych kwestiach powinni pamiętać zarówno psycholodzy, którzy są na początku swej ścieżki zawodowej, jak i wieloletni specjaliści. Warto realizować te cele krok po kroku, aby stopniowo zdobywać nową wiedzę oraz poszerzać swe kompetencje.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz