Start kariery » Praca » Praca za granicą » Praca w Belgii – zasady podejmowania pracy, warunki zatrudnienia, wynagrodzenie
Praca za granicą

Praca w Belgii – zasady podejmowania pracy, warunki zatrudnienia, wynagrodzenie

Od 2009 roku Polscy mogą legalnie podejmować pracę w Belgii. Ile można zarobić w tym kraju? Kogo szukają belgijscy pracodawcy? Co to jest LIMOSA? Jak się pracuje w systemie Titres-Services?

Parę słów o Belgii

Kraj słynący z doskonałej czekolady i piwa jest siedzibą instytucji Unii Europejskiej. Należy do jednego z najbardziej rozwiniętych krajów świata. Roczny dochód na jednego mieszkańca wynosi ponad 30 000 euro. Stopa bezrobocia wynosi ok. 8,5%, jednak prawie ¼ młodych Belgów pozostaje bez pracy. Pomimo tych nieciekawych wskaźników Polacy dość łatwo mogą znaleźć pracę np.: w przy remontach lub jako pomoce domowe.

Belgia posiada skomplikowaną strukturę administracyjną i językową. Dzieli się na 3 federalne regiony:  Flamandię, zamieszkaną przez ludność niderlandzkojęzyczną, Walonię (francuskojęzyczną) oraz wydzielony region stołeczny Brukseli. W Belgii można porozumieć się w języku niderlandzkim, francuskim, niemieckim oraz angielskim.

Rejestracja w systemie LIMOSA

Władze Belgii przywiązują dużą uwagę do legalności zatrudnienia cudzoziemców. Dlatego też w 2007 roku wprowadzili obowiązkowy system LIMOSA, do którego muszą zgłaszać się zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy zamierzający pracować legalnie w Belgii.  Rejestracji pracowników dokonuje pracodawca, pracownik może się jednak zarejestrować indywidualnie. Deklarację LIMOSA można wypełnić przez Internet na stronie http://www.limosa.be/, wtedy potwierdzenie LIMOSA-1 otrzymuje się pocztą na wskazany adres. Przed rozpoczęciem zatrudnienia należy deklarację okazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Należy mieć zawsze kopię LIMOSA-1 przy sobie – w przypadku kontroli np.: Inspekcji Pracy należy ją przedstawić na żądanie. Deklaracja wydawana jest na okres do 12 miesięcy, po tym terminie należy przedłużyć jej ważność.

System Titres-Services

W Belgii funkcjonuje autorski system pracy Titres-Services. Powstał on w celu eliminacji pracy na czarno. W ramach systemu Titres-Services można podejmować legalną pracę. W ramach systemu można podejmować prace w charakterze pomocy domowej oraz innych usług świadczonych bezpośrednio w gospodarstwach domowych (sprzątanie, robienie zakupów itp.).

System Titres-Services opiera się na specjalnych czekach Sodexho, które wydawane są pracodawcom, Jeden czek odpowiada wartości pracy przez 1 godzinę za wynagrodzeniem 7,5 euro. Zamiast wynagrodzenia pieniężnego, pracownicy otrzymują czeki.

System ten daje pracodawcy, pracownikowi i władzom Belgii możliwość kontrolowania legalności zatrudnienia. Z systemu Titres-Services mogą korzystać zarówno firmy usługowe, agencje pracy, jak i osoby fizyczne zameldowane w Belgii. Jest to system korzystny dla zatrudniającego ze względów podatkowych.

Pracodawcy dokonują rejestracji w serwisie poprzez stronę internetową www.titres-services-onem.be, zaś pracownicy zainteresowani podjęciem pracy w ramach Titres-Services mogą znaleźć odpowiedniego pracodawcę poprzez portal internetowy www.dienstencheques-rva.be/. Oprócz rejestracji w systemie wymagane jest również zawarcie umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.  Pracownikom zatrudnionym w ramach T-S przysługują wszystkie prawa socjalne.

Praca sezonowa w Belgii

Można również podejmować prace sezonowe w rolnictwie, na przykład przy zbiorach warzyw i owoców. Prace sezonowe można wykonywać w Belgii do 65 dni w roku.  Praca wykonywana jest na podstawie tzw. karty zbiorów plukkaart / la carte de cueillette lub karty  rolnej landbouwkaart / la carte agricole). Po zapełnieniu karty dniami roboczymi pracodawca odsyła ją do specjalnego Funduszu Socjalnego. Z tytułu prac sezonowych pracownikom nie przysługują np.: zasiłki dla bezrobotnych.

Jak szukać pracy w Belgii?

Ofert pracy w Belgii można szukać już w Polsce na portalach internetowych. Dominują oferty pracy dla pracowników technicznych, jak również w charakterze pomocy domowych. Popularną formą pracy wśród Polaków w Belgii jest samozatrudnienie. Na miejscu pracy można szukać poprzez Internet. Przykładowe portale pracy: www.wallonie.be, www.dglive.be, www.werk.be. Można również próbować szczęścia przez sieć EURES oraz niepubliczne agencje zatrudnienia, których wykaz znajduje się pod tym adresem: www.infobel.com/en/belgium.

Pomocne mogą być też urzędy pracy, które są prowadzone przez każdy region autonomicznie. I tak w Walonii ofert pracy można szukać pod adresem www.leforem.be, we Flandrii www.vdab.be. Niemieckojęzyczne oferty dostępne są pod adresem www.adg.be.

Wynagrodzenie w Belgii

W Belgii wprowadzono minimalne wynagrodzenie brutto na poziomie 1501 euro miesięcznie. Pracując w zawodach deficytowych można zarobić odpowiednio więcej.

Warunki i koszty życia w Belgii

O pracę najłatwiej w Belgii w stołecznej Brukseli, gdzie rynek nakręcają bardzo dobrze zarabiający pracownicy unijni oraz w niderlandzkojęzycznej Flandrii.

Wysokie zarobki w Belgii są niestety wysoko opodatkowane. Dodatkowo koszty utrzymania pożerają dużą część wynagrodzenia. I tak,  za mieszkanie w gorszej dzielnicy Brukseli trzeba zapłacić ok. 500-600 euro miesięcznie, za pokój odpowiednio 200-300 euro. Koszty transportu publicznego to ok. 50 euro miesięcznie.  Na wyżywienie wyda się w zależności od potrzeb od 200 do 400 euro na miesiąc.
Wyjeżdzasz do pracy za granicą? Załóż darmowe konto na smartfona, z bezpłatnymi przelewami międzynarodowymi i wypłatami z bankomatów w całejj Europie bez prowizji!

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz