Start kariery » Biznes » Pomysł na biznes » Jak otworzyć studio tatuażu?
Pomysł na biznes

Jak otworzyć studio tatuażu?

Jak otworzyć studio tatuażu? Jakie wymagania trzeba spełnić żeby otworzyć gabinet tatuażu? Jak wybrać lokal dla studia tatuażu? Wymagania sanepidu dla salonu tatuażu. Formalności związane z otwarciem studia tatuażu.

Zaplanuj, a wszystko się powiedzie – biznesplan przy zakładaniu studia tatuażu

Najwięksi stratedzy wojskowi słynęli z umiejętności doskonałego planowania, dzięki niej udawało im się wygrać niejedną skazaną na porażkę bitwę. Ty też nie chcesz polec na placu boju ze swoim salonem tatuażu dlatego zanim weźmiesz się za jego otwieranie dobrze wszystko przemyśl. Przede wszystkim zrób rozpoznanie rynku – prześwietl konkurencję, sprawdź zainteresowanie takimi usługami w Twoim regionie. Znajdź odpowiedni, dobrze usytuowany lokal, określ profil Twojej pracowni, jego nazwę, źródło i koszty finansowania. Zawczasu zastanów się także  nad reklamą i rozwojem działalności. Poradnik jak dokładnie napisać biznesplan znajdziesz

Bez działalności gospodarczej nie ma mowy o gabinecie tatuażu

Jeśli chcesz legalnie zarabiać na tym co kochasz, musisz ją otworzyć. Wbrew pozorom nie jest to czynność wyjątkowo trudna. Czeka Cię wypełnienie odpowiedniego wniosku oraz wycieczka do urzędu gminy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

Kto może założyć gabinet tatuażu?

Każdy. Najlepiej jednak jeśli sam jesteś tatuażystą i od pierwszych dnia działalności będziesz wyrabiał sobie markę. Jeśli jedyny tatuaż jaki w życiu robiłeś to wodny kwiatuszek znaleziony w paczce czipsów, niestety będziesz zmuszony zatrudnić profesjonalistę. Wiąże się to ze sporymi kosztami, bo powinieneś znaleźć kogoś z renomą – prawdziwego artystę w fachu. Taka osoba nie zadowoli się pensją 2000 zł jeśli sam może zarobić tyle  na jednej dużej dziarze. Poza tym, klienci zazwyczaj przywiązują się do tatuażysty, a nie firmy, więc jeśli pokłócisz się ze swoim pracownikiem, razem z nim odpłyną Twoje pieniądze. Z drugiej strony, tania obsługa to oszczędności, ale też gorsza jakość usług. Permanentny tatuaż raczej trudno usunąć więc klienci są skłonni zapłacić więcej, by być pewni końcowego efektu zabiegu. Krótko mówiąc, jeśli nie masz dużych funduszy i nie znasz się na tatuowaniu odpuść sobie i zajmij się czymś innym.

Lokal na studio tatuażu – o czym musisz wiedzieć?

Staraj się aby lokal był możliwie w jak najlepszej lokalizacji. Dojazd do niego powinien być łatwy,  a okolica uczęszczana. Z drugiej strony pamiętaj, że im bliżej centrum ceny wynajmu i kupna pomieszczeń są wyższe. Postaraj się jakoś pogodzić te dwa elementy. Zwróć również uwagę na koszt przystosowania budynku do stanu użyteczności. Raczej nie inwestuj w starą ruderę , w której remont wpakujesz równowartość dobrego sportowego samochodu. Pamiętaj, że nie możesz gnieść się z klientami w obskurnej małej norze. Musisz znaleźć przestrzeń nie tylko na salę do tatuowania, ale także poczekalnie, ubikacje, miejsce do przechowywania sprzętu itd.

Koszty wyposażenia salonu tatuażu

Studio tatuażu to miejsce, któremu możesz nadać oryginalny, często szalony klimat. Ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia. Mogą to być specyficzne meble, graffiti na ścianach, ciekawe dodatki itd. Nie zapomnij jednak o wymogach sanitarnych i przeciwpożarowych. Postaraj się żeby meble i podłoga były łatwe do utrzymania w czystości. Dbaj o swój sprzęt. Jedna wpadka, zarazisz czymś klienta i Twoja renoma spadnie jak samobójca z 10 piętra – szybko i już raczej się nie podniesie. Ile będzie kosztowało Cie wyposażenie? Sam sprzęt to wydatek kilku – kilkunastu tysięcy. Zależy w co masz zamiar się bawić. Niezła maszynka tatuażysty, czyli najważniejszy przedmiot w zakładzie kosztuje około dwóch tysięcy złotych. Do tego oczywiście igły, zasilacze, farby, fotel (ok 2 tys zł), środki dezynfekujące itd.). Jeśli już dziarałeś i siedzisz w tym, sam najlepiej wiesz jakie są ceny w branży. Nie zapomnij też o kosztach stałych jak np. wynajem lokalu.

Wymagania sanitarne dla studia tatuażu

Określone zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Przestudiuj uważnie ten dokument i trzymaj się zawartych w nich wytycznych. Pamiętaj też, że Twój lokal musi zostać przyjęty przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Straż Pożarną. Na higienie gabinetu i bezpieczeństwie klientów nie możesz oszczędzać!

Reklama salonu tatuażu

Tu możesz zaszaleć. Tylko bez przesady. Zainwestuj w ładne banery oraz plakaty i rozwieś je w widocznych miejscach (nie spamuj zbytnio przestrzeni publicznej), zgłoś się do lokalnych mediów. Ogłoś się w internecie – zlec wykonanie profesjonalnej strony www z info o zakładzie i Twoim portfolio. Bądź obecny na portalach społecznościowych, jeśli masz smykałkę załóż bloga tematycznego. Pierwszym klientom (przyjaciołom?) zrób tatuaże po kosztach – niech reklamują Cię swoim ciałem. A, no i wymyśl łatwą do zapamiętania ciekawą nazwę!

Podejście do klientów

Bądź miły i profesjonalny. Oczywiście to twoje prace świadczą o poziomie umiejętności, ale nikt nie lubi przebywać w obecności gburów, tym bardziej gdy płaci za jakąś usługę. Daj się polubić i  postaraj się o stałych klientów. Zadowoleni ludzie z porządnymi dziarami to najlepsza reklama.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz