Jak otworzyć kawiarnię? Jakie wymagania trzeba spełnić żeby otworzyć kawiarnię? Lokal na kawiarnię. Formalności związane z kawiarnią. Wyposażenie kawiarni. Wytyczne sanepidu dotyczące kawiarni. Ile kosztuje otworzenie kawiarni?
Spis treści
Zaplanuj swoją kawiarnię – zrób biznesplan
Bez tego ani rusz. Zanim zabierzesz się za pierwsze formalności związane otwarciem kawiarni czy kupnem lokalu zastanów się nad profilem działalności oraz jej lokalizacją. Koniecznie przeprowadź rozpoznanie rynku – prześwietl konkurencję. Ważny jest także odpowiedni lokal – nie pchaj się między kilka innych kawiarni. Do tego, zastanów się nad finansowaniem przedsięwzięcia (zapoznaj się z ofertami kredytów i dotacji), bilansem kosztów i strat, strategią promocji biznesu oraz możliwymi kierunkami jego rozwoju.
Otwórz działalność gospodarczą
Własna firma jest niezbędna do otwarcia każdego biznesu, także kawiarni. Do rejestracji swojego biznesu konieczne jest wyplenienie odpowiedniego formularza i dostarczenie go do urzędu miasta. Następnie czeka Cie przechadzka do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko nie powinno zająć więcej niż kilka dni.
Kto może otworzyć kawiarnię?
W zasadzie każdy. Nie istnieją szczególne wymagania dla właścicieli tego typu biznesu. Nie zaszkodzi jednak kreatywność, przedsiębiorczość, zaradność, wykształcenie z pogranicza zarządzania czy umiejętność kierowania grupą pracowników.
Jak wybrać lokal na cukiernię?
Przede wszystkim musi być dobrze ulokowany. Najlepsze lokalizacje to centrum miasta, galerie handlowe lub miejsca w pobliżu innych dużych skupisk ludzi, jak uczelnie wyższe, zakłady pracy, biurowce, obiekty turystyczne itd. Pamiętaj, że im bliżej centrum tym koszty wynajmu czy kupna lokalu będą droższe. Zwróć także uwagę na konkurencje. Jeśli na danym obszarze jest już kilka podobnych firm, wycofaj się i poszukaj lepszej miejscówki. Istotna kwestią jest wielkość kawiarni. Nie musi być ona ogromna, ale raczej nie mniejsze niż 50 metrów kwadratowych. Pamiętaj, ze w pomieszczeniu musi znaleźć się miejsce na zaplecze, kuchnię, toaletę czy szatnię. Zadbaj także, aby sufity spełniały standardy określone dla lokali gastronomicznych (min. 3 metry wysokości). Zwróć uwagę na stan budynku, który kupujesz / wynajmujesz. Czasami koszty remontu są tak ogromne, iż nie opłaca się w niego inwestować i pozostaje jedynie poszukać czegoś innego.
Jak urządzić lokal na kawiarnię?
Staraj się nadać swojej kawiarni oryginalny klimat. Czy skusisz się na nowoczesną przestrzeń i minimalizm czy np. ekologiczne, pełne drewna klimaty, zależy tylko od Ciebie i twojej wizji. W każdym razie nie lekceważ tego elementu, gdyż dobry wystrój to połowa sukcesu,. Jeśli nie masz smykałki do aranżacji wnętrz, zatrudnij sprawdzonego profesjonalistę. Pamiętaj, by dostosować kawiarnie do wszelkich wymogów sanitarnych i przeciwpożarowych.
Ile kosztuje wyposażenie kawiarni?
Oprócz mebli i dostosowania miejsca do stanu używalności, na które wydasz od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych (jeśli spisz na pieniądzach), czeka Cię zakup dedykowanego sprzętu. Sercem kawiarni jest profesjonalny ciśnieniowy ekspres do kawy. Ich ceny oscylują w granicy 20 tysięcy złotych (jego koszty możesz obniżyć birąć go leasing lub podpisując umowę z dostawca kawy). Do tego zmywarka (2 – 3 tysiące złotych), koniecznie filiżanki, talerzyki, sztućce itd. Jeśli planujesz w lokalu sprzedawać także coś oprócz kawy np. ciastka, soki ze świeżych owoców czy kanapki, czeka Cie kupno chłodziarki (3 tysiące złotych), zamrażarki ( 2 tysiące), tostera, kuchenki mikrofalowej ( po kilkaset złotych). Aby robić na miejscu czekoladę i bitą śmietanę niezbędne będą odpowiednie maszyny ( kilka tysięcy złotych). Jeśli zdecydujesz się na urządzenia używane, uważaj by nie dać się oszukać.
kawiarnia to moje marzenie! zawsze chciałam taką mieć, ale lokalizacja to jest jednak problem – albo za droga albo na jakichś peryferiach. polecam ten artykuł, fajnie jest o tym napisane.
Praca u siebie dla wielu młodych osób jest priorytetem, stają oni też naprzeciwko wyzwania jakim są fundusze, nawet te pozyskane w formie dotacji. Papierologia wytyczne sanepidu. Ale decydując się na taki biznes trzeba mieć produkty sprawdzone.
Kawiarnie da się założyć, jak ma się pomysł i odpowiednią wiedzę. Można też pójść np. na szkolenie i dostać gotowe wskazówki jak działać. Najbliższe w połowie września.
Myślę że każda początkująca osoba, której marzy się własna kawiarnia powinna zacząć od szkolenia. Takie startowe proponuje PanKawka. Bardzo fachowa wiedza i przynajmniej nie wyrzucimy pieniędzy w błoto.
Polecam zwyklego Excela, abys mogl w dowolnej chwili edytowac i zmieniac plik. Polecam przeczytac artykul o tym jak oszacowac wielkosc sprzedazy , co przyda Ci sie podczas pisania biznesplanu.