Start kariery » Studia i nauka » Czym kierować się przy wyborze studiów?
Studia i nauka

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Decyzja gdzie i co studiować jest jedną z najważniejszych w Twoim życiu. Od tego bowiem jaki kierunek wybierzesz może zależeć Twoja kariera i warunki życia. Zanim więc go dokonasz zastanów się nad kilkoma ważnymi sprawami.

Kierunek studiów

Wypadałoby żebyś choć trochę lubił to co będziesz studiować. Kierunek powinien odpowiadać Twoim zainteresowaniom i umiejętnością. Nie żałuj czasu na przeglądanie ofert różnych uczelni. Zwróć uwagę jakie wymagania należy spełnić by móc złożyć dokumenty na konkretną specjalność. Pamiętaj, że to co zdawałeś czy będziesz zdawać na maturze ma ogromny wpływ na możliwości studiowania. Przejrzyj też statystyki najbardziej obleganych kierunków – im więcej studentów tym więcej potencjalnych rywali na rynku pracy. Ważne są też inne czynniki go kształtujące jak starzenie się społeczeństwa (większe zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia, farmaceutów, opiekunów osób starszych), spadającą dzietność (mniejsze szanse dla przedszkolanek czy nauczycieli) rozwój nowych technologii czy postępująca globalizację (moda na egzotyczne języki). Nie lekceważ ich. Najważniejsze jest jednak byś czuł się dobrze w tym co robisz, a jeśli będziesz wykonywał to z pasją, zaangażowaniem i efektami, jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz pracę.

Miasto do studiowania

Chodzi tu przede wszystkim o dojazdy. Jeśli uczelnia jest blisko, będziesz mógł zaoszczędzić na mieszkaniu. Im dalej od domu tym większe koszty dotarcia i utrzymania. Patrz także na możliwości Twojego rozwoju, ilość potencjalnych miejsc pracy czy stażu. Sprawdź także czy oprócz nauki będziesz miał co robić po zajęciach 😉

Uczelnia i tryb studiów

Wybór uczelni zależy oczywiście od tego co chcesz studiować. Przydatne mogą okazać się coroczne rankingi najlepszych placówek, choć nie muszą być one miarodajne odnośnie każdej specjalności. Dlatego warto skontaktować się z obecnymi lub byłymi studentami i zaczerpnąć od nich informacj na jej temat. Poczytaj też co piszczy w Internecie, podchodź jednak do tego z odpowiednim dystansem. Równie ważna jest decyzja o trybie studiów – stacjonarnym (studia dzienne) i niestacjonarnym (zaoczne, wieczorowe). Na bezpłatnych studiach dziennych masz więcej czasu na naukę, większe szanse na staż, praktykę oraz studenckie życie. Studia zaoczne kosztują (średnio ponad dwa tysiące za semestr) jednak ułatwiają podjęcie pracy i usamodzielnienie się.

Mieszkanie na studiach

Przede wszystkim zwróć uwagę na koszty miesięczne. Im większe miasto i im bliżej centrum tym droższy czynsz. Szczególnie ceny podskakują przed rozpoczęciem roku akademickiego dlatego zainteresuj się stancją odpowiednio wcześniej. Dobrym pomysłem będzie mieszkanie w kilka osób, np. z przyjaciółmi czy znajomymi z roku. Jeśli wolisz coś tańszego, rozejrzyj się za akademikiem czy domem studenckim. Wtedy jednak nie masz pewności, że znajdzie się dla Ciebie wolne miejsce i, że trafisz na ogarniętego współlokatora. Przed wynajęciem dokładnie obejrzyj lokum, sprawdź czy wszystko jest (pralka, lodówka, internet) działa. Zawsze patrz na tak banalne z pozoru rzeczy jak odległość budynku od sklepu (najlepiej dyskontu czy marketu) oraz od uczelni (nie chcesz przecież marnować czasu na przebijanie się przez całe miasto). Jeśli nie jesteś mistrzem sztuk walki, nie pchaj się w niebezpieczne dzielnice.

Czym nie się kierować podczas wyboru studiów?

Chwilową modą na dany kierunek! Nigdy nie wybieraj studiów tylko dlatego, że jest obecnie modny! Zawsze zwracaj uwagę czy to czego chcesz się uczyć Cie interesuje i daje perspektywy pracy. Im więcej studentów, tym większa potem w niej konkurencja.

Kolegami i rodziną. Studia to Twój wybór. To Ty będziesz zaliczał kolokwia, zdawał egzaminy, być może uczył się po nocach. Nigdy nie decyduj się na realizowanie ambicji rodziców jeśli ich propozycja Ci nie odpowiada. Nie idź też za kolegami – każdy jest inny! Wysłuchaj wszystkich rad jednak ostateczną decyzję zostaw sobie.

Gadżetami i promocjami uczelni. Nie wybieraj studiów tylko dlatego, że jest okazja jeśli tematyka Cie kompletnie nie obchodzi.

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wybór studiów powinien być związany z pracą już wykonywaną. Kilkukrotna zmiana firmy uświadomiła mi kim chciałbym zostać w przyszłości i w jakim kierunku się rozwijać i na tej podstawie wybrałem kierunek logistyczny.