Start kariery » Studia i nauka » Czy warto iść na weterynarię?
Studia i nauka

Czy warto iść na weterynarię?

Wiele dzieci, szczególnie dziewczynek, marzy o zawodzie weterynarza. To przecież okazja do ciągłego przebywania ze słodziutkimi zwierzątkami. Tak naprawdę to niezwykle odpowiedzialna specjalność porównywalna z lekarską. Dla niektórych pupile są bowiem ważni jak ludzie, a bywa, że ważniejsi.

Dla kogo weterynaria?

Nie da się ukryć, że jeśli chcesz iść na studia weterynaryjne musisz kochać zwierzęta. Brzmi to przesadnie, ale  jeśli nie są one Twoją pasją, lepiej od razu zrezygnuj. Poza tym musisz być dokładny, precyzyjny i spostrzegawczy. Pies to nie człowiek i nie powie Ci co go boli. Powinieneś posiadać także podstawowe umiejętności komunikacyjne, być cierpliwy i otwarty na ludzi. Jako weterynarz każdego dnia będziesz miał do czynienia nie tylko ze zwierzętami, ale również ich właścicielami.  Na studiach przygotuj się na sporo wkuwania wiedzy typowo pamięciowej i dużo biologii z chemią. Poza tym czekają cię staże, np. staż kliniczny związany z chorobami zwierząt gospodarczych.

Jak dostać się na weterynarię?

Musisz dobrze zdać maturę z biologii i chemii. To podstawa na każdej uczelni.

Jakie przedmioty na weterynarii?

Biologia komórki, biofizyka, anatomia zwierząt, chemia, biostatystyka i metody dokumentacji, agronomia, genetyka ogólna i weterynaryjna, biologia, historia weterynarii i deontologia, ochrona środowiska, chów i hodowla zwierząt, fizjologia zwierząt, mikrobiologia weterynaryjna, ekonomia weterynaryjna, anatomia topograficzna, etyka zawodowa lekarza weterynarii, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, higiena zwierząt, patomorfologia, choroby zwierząt futerkowych, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby owadów użytkowych, farmakologia weterynaryjna, parazytologia i inwazjologia, choroby zwierząt gospodarczych, choroby ryb, higiena środków żywienia zwierząt, choroby koni, choroby psów i kotów, marketing w praktyce weterynaryjnej itd.

Jakie specjalności na weterynarii?

Na studiach weterynaryjnych nie ma specjalizacji, zdobywa się je po zdobyciu odpowiedniego stażu w zawodzie.

Jaka praca po weterynarii?

Po weterynarii możesz pracować w szpitalach dla zwierząt, zakładach leczniczych, w laboratoriach, szkolnictwie, instytucjach zajmujących się ochroną zwierząt i propagowaniem wiedzy na ich temat etc.

komentarze 3

Kliknij, by dodać komentarz

  • Zastanawiam sie nad studiami weterynaryjnymi,poniewaz jestem w klasie maturalnej czasu zostalo mi niewiele. Stad moje pytanie czy wgl warto studiowac weterynarie czy lepiej medycyne? Jaka uczelnie polecacie? Dziekuje za odp

  • W koncu jakis sensowny artykul o pracy lekarza weterynarii, bez owijania w bawelne 🙂 To zawod dla ludzi z powolaniem. Trzeba naprawde kochac zwierzeta, umiec podejmowac trudne decyzje i lubic nauke, bo tej jest naprawde duzo na studiach. A i po nich nalezy sie stale dokształcać.