Start kariery » Biznes » Otwierasz firmę budowlaną? Pomyśl o leasingu.
Biznes

Otwierasz firmę budowlaną? Pomyśl o leasingu.

W branży budowlanej inwestycje infrastrukturalne mają ogromny wpływ na kondycję firmy, większy nawet niż sama sytuacja gospodarcza. Dlatego niezmiernie ważne jest inwestowanie w rozwój firmy, a dokładniej w nowe maszyny, urządzenia. Bez dobrego sprzętu firma budowlana nie jest w stanie utrzymać się na rynku.

Firmy leasingowe doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też w swojej ofercie mają również leasing urządzeń i maszyn budowlanych, z którego najczęściej korzystają przedsiębiorcy budowlani. Warto zaznaczyć, że w leasing można wsiąść nowe, jak i używane maszyny, co jest dodatkowym plusem tej metody finansowania. Zazwyczaj zdarza się tak, że oferując leasing sprzętu budowlanego, firmy leasingowe stosują mniejsze restrykcje oraz wymagania, niż w przypadku innych urządzeń i maszyn. Spowodowane jest to tym, że w przypadku niewypłacalności firmy budowlanej, co wiąże się z rozwiązaniem umowy leasingu lub windykacją, przedmioty te szybko trafiają do nowych nabywców, lub znajdują się chętni, którzy gotowi są przejąć tą umowę leasingu. Częstą praktyką jest również stosowanie procedur uproszczonych w przypadku leasingu urządzeń renomowanych producentów, które pochodzą od sprawdzonych już dostawców. Okres decyzyjny staje się krótszy, a przedsiębiorstwo otrzymuje pożądany sprzęt sporo szybciej. Przedsiębiorca nie jest narażony więc na straty związane z zaniedbaniem zleceń i może realnie rozwijać swoją firmę.

Leasing na firmę bezdyskusyjnie opłaca się. Niektóre firmy leasingowe mają też w swojej ofercie leasing dla osób prywatnych, ale większość osób, o ile mogą sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę, to wolą na ten cel brać samochodowy kredyt. Osobie prywatnej która nie prowadzi działalności gospodarczej, w ogóle nie opłaca się brać kredytu samochodowego ani leasingu (jeżeli dysponują odpowiednią ilością gotówki), bo wydatków z tego tytułu nie mogą wpisywać w koszty, w przeciwieństwie do firm.

Dla firmy która wykazuje zysk, leasing pojazdów, maszyn czy urządzeń jest korzystniejszą formą sposobami finansowania od zakupu gotówkowego. W przypadku leasingu, firma może ujmować w kosztach uzyskania przychodu raty leasingowe które płaci firmie leasingowej i może dokonywać tych odpisów w dniu poniesienia kosztu – wpłacenia raty. Inny ewentualny korzystny aspekt leasingu można odczuć w egzekucji komorniczej która przydarza się licznym firmom często jako przysłowiowy wypadek przy pracy. Otóż przedmiotu leasingu komornik praktycznie nie ma prawa zlicytować zwłaszcza po znowelizowaniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących egzekucji z ruchomości: http://pamietnikwindykatora.pl/zajecie-ruchomosci-osoby-trzeciej-przez-komornika/ w przeciwieństwie do przedmiotów w kredycie które bywa że padają „łupem” komornika.

Nie sposób jednoznacznie określić, czy bardziej opłacalny jest leasing czy kredyt, to zależeć będzie od konkretnego przypadku firmy. Dość powszechnie natomiast przeważa opinia, że leasing znacznie łatwiej jest uzyskać nowej firmie niż jakikolwiek kredyt a przy tym leasing nie obniża zdolności kredytowej które niebawem może być nowemu przedsiębiorcy potrzebna do uzyskania kredytu obrotowego: http://pamietnikwindykatora.pl/kredyty-obrotowe/ ale ten, w przeciwieństwie do leasingu, będą mogli otrzymać prawdopodobnie nie wcześniej jak dopiero po roku aktywnego prowadzenia działalności gospodarczej.  

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz