Start kariery » Studia i nauka » Kierunki studiów » Czy warto studiować reżyserię?
Kierunki studiów Studia i nauka

Czy warto studiować reżyserię?

studia reżyserskie

Kierunek reżyserski podobnie jak aktorski budzi ogromne zainteresowanie wśród entuzjastów szklanego ekranu i teatralnych desek. Zapisując się na wymarzoną uczelnię maturzystom często towarzyszy obraz „wielkiego kina” sławy i pieniędzy. Niestety pasja i wizja nie wystarczą –  trzeba najpierw przejść kilkustopniową rekrutację.

Dla kogo reżyseria?

„Reżyser powinien być i artystą i rzemieślnikiem. Bo artysta, nie znając rzemiosła, nie potrafiłby zrobić filmu, który dałoby się obejrzeć, a gdyby był tylko rzemieślnikiem to wytwarzałby wszystko mechanicznie. Sztuką jest połączyć te dwie rzeczy (…)”. – tak o swoim zawodzie, w wywiadzie dla jednego z portali poświęconych filmowi, mówił Dominik Matwiejczyk zdobywca kilkudziesięciu nagród dla produkcji niezależnych.

Oprócz tych cech, reżyser powinien potrafić zarządzać ludźmi, mieć z nimi dobry kontakt, umieć jasno przedstawić swoje pomysły ekipie filmowej oraz uzbroić się w cierpliwość i działać pod presją czasu. Przyda się także  charyzma, zdecydowanie, konsekwencja i pomysłowość.

Jak dostać się na reżyserię?

Nie wystarczy zdać dobrze matury by dostać się na reżyserię. Konieczne jest  również zaliczenie wielostopniowego egzaminu oraz posiadanie „teczki prac własnych”. Jej zawartość oraz zadania egzaminacyjne różnią się w zależności od uczelni.

By studiować reżyserię filmową i telewizyjną w łódzkiej Szkole Filmowej należy przygotować:

– własną wypowiedź filmową – etiudę fabularną lub dokumentalną trwającą nie dłużej niż 10 minut,
–  pomysły na scenariusze filmu fabularnego (do 10 stron) i filmu dokumentalnego (do 3 stron),
–  reportaż dokumentalny –  zestaw skomponowanych poziomo fotografii (w odpowiednim formacie) na każdy z trzech tematów: pejzaż, portret człowieka, reporterska obserwacja zdarzenia lub sytuacji  (5 –8 zdjęć w każdym temacie).

Do tego trzeba przebrnąć przez trzystopniowy egzamin. Pierwszy z nich to sprawdzian ustny dotyczący ogólnej wiedzy kandydata i jego teczki. Drugi to seria egzaminów praktycznych: pisemne zadanie scenariuszowe fabularne i dokumentalne, praca z aktorem, praktyczne zadanie dokumentalne oraz kompozycja plastyczna. Trzeci poziom to ponowny egzamin ustny składający się z oceny filmu i projektów scenariuszowych przyszłego studenta.

Jakie przedmioty na reżyserii filmowej?

M.in.:

–        reżyseria filmu dokumentalnego,

–        montaż filmu dokumentalnego,

–        reżyseria filmu fabularnego,

–        podstawy pracy z aktorem,

–        historia filmu,

–        muzyka filmowa,

–        scenografia filmowa,

–        język angielski,

–        propedeutyka dramatu,

–        inscenizacja długiego ujęcia,

–        kostium i dekoracja wnętrz,

Specjalności reżyserii:

–        aktorstwo i reżyseria,

–        reżyseria filmowa i telewizyjna,

–        reżyseria,

–        reżyseria teatralna,

–        reżyseria teatru muzycznego,

–        dramaturg teatru.

Jaka praca po reżyserii?

Zależnie od specjalności po reżyserii można znaleźć zatrudnienie w telewizji, filmie, teatrze, radiu, operze, reklamie, placówkach kulturowych, szkolnictwie (po ukończeniu odpowiedniej specjalności)  itd.

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Wszystkich młodych ludzi zainteresowanych zawodem reżysera zapraszamy na studia do Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania na kierunek Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia ze specjalnością REŻYSERIA FILMOWA. Rekrutacja trwa do 30 września. Szczegóły na stronie szkoły