Dosłowne tłumaczenie niektórych pojęć anglojęzycznych wykorzystywanych w terminologii rekrutacyjnej nie ma większego sensu. Tak jest na przykład z terminem „talent pool”, który przecież w tłumaczeniu oznacza „basen talentów”. Czym w istocie jest „talent pool” i jak można go tłumaczyć na język polski?
Pojęcie z zakresu HR
Skoro nie „basen talentów” to czym jest „talent pool”. To pojęcie, które często bywa wykorzystywane w agencjach rekrutacyjnych i działach HR w firmach. Używane jest w kontekście określenia grupy kandydatów posiadających określony zakres kompetencji lub cech poszukiwanych przez pracodawców. Mogą to być takie cechy jak np.: zakres wiedzy z danego obszaru zawodowego, długość stażu zawodowego, znajomość języków programowania czy języków obcych. Grupa taka może być stworzona z kandydatów wewnętrznych lub zewnętrznych.
Zamiast „basen talentów” o wiele bardziej pasuje tu pojęcie „puli talentów”, która w ten sposób jest najczęściej używana w języku polskim.
Pula talentów, pozwalająca na uzyskanie najlepszych kandydatów dla pracodawców, tworzona jest bardzo często na gruncie działania agencji rekrutacyjnych. Tworzą one bazę kandydatów o specyficznych umiejętnościach i kompetencjach. Dobrze zaprojektowana i stworzona pula talentów pozwala agencji na szybsze prowadzenie procesu rekrutacyjnego. Kandydaci z puli są starannie wyselekcjonowani i pogrupowani według określonych cech. Zazwyczaj mają wysokie kompetencje w wybranej dziedzinie. Agencje rekrutacyjne są w częstym kontakcie z kandydatami z puli talentów. W ten sposób otrzymują informację na temat czasu dostępności takich kandydatów i gotowości do podjęcia nowej pracy.
Jak gromadzić prawdziwe talenty?
Nie można oczekiwać, że najcenniejsi z punktu widzenia rekruterów kandydaci, pojawią się sami. Rekruterzy musza dołożyć wszelkich starań do tego, aby kandydaci nawiązali z nimi kontakt. Można to zrobić za pośrednictwem np. firmowej strony internetowej, poprzez umieszczenie zakładki kariera i zachęcenie potencjalnych pracowników do pozostawienia na niej swojego CV. Rekruterzy budują swoje pule talentów wykorzystując codzienną pracę i kontakty w mediach społecznościowych, choćby na takich portalach jak Linkedin.
W ramach realizowanych procesów rekrutacyjnych także warto gromadzić CV, które są potencjalnie cenne. Dotyczy to sytuacji kiedy część kandydatów po rozmowie kwalifikacyjnej nie otrzymuje zatrudnienia ale maja wysokie kwalifikacje na inne stanowiska w firmie. W przyszłości, kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie można wybrać z puli „talent pool” odpowiednich pracowników, szybko się z nimi skontaktować i zatrudnić, co pozwoli na zmniejszenie kosztów całego procesu rekrutacyjnego oraz znaczne skrócenie jego czasu.
Internetowe źródła kandydatów
Każda profesjonalna agencja rekrutacyjna ma swoją własną bazę cennych kandydatów z grupy „talent pool”. Taka baza jest budowana latami. Wymaga codziennego kontaktu z już istniejącymi kandydatami oraz pozyskiwaniem nowych.
W jaki sposób pozyskać kandydatów do swojego „talent pool”? Na pewno cennym źródłem są działania online. Dzięki wykorzystaniu job boardów (portali ogłoszeniowych) czy strony kariery możemy uzyskać czy wiele cennych aplikacji od kandydatów. Innym ważnym działaniem agencji rekrutacyjnych jest obecność w mediach społecznościowych takich jak Linkedin, Goldenline, Facebook czy Instagram. Media społecznościowe są obecnie ważnych źródłem pozyskiwania kandydatów. Jednak korzystanie z mediów społecznościowych w celach rekrutacyjnych wymaga wiedzy, doświadczenia i czasu. Konieczna jest umiejętność nawiązania kontaktu oraz analizy profili kandydatów.
Dzięki mediom społecznościowym można zyskać doskonałe źródło o potencjalnych pracownikach, ich wiedzy, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, zainteresowaniach i referencjach czy przebiegu kariery zawodowej.
Zamiast czekać na to, aż pracownik sam trafi do danej firmy, może warto samemu przejąć inicjatywę i sięgnąć po „talent pool”, aby przyspieszyć pozyskanie cennego pracownika do przedsiębiorstwa.
Więcej informacji znajdziesz na https://hrcontact.co/pl oraz https://www.facebook.com/HRContactAgency/
Dodaj komentarz