Przez wieki do matematyki przylgnęło miano królowej wszystkich nauk. To ona jest bowiem podstawą wielu dziedzin i niezbędnym narzędziem przy odkrywaniu świata oraz w codziennych sytuacjach. Jeśli więc matematyka jest taka ważna, to chyba nie powinno zabraknąć po niej pracy? Nie do końca jest tak różowo.
Spis treści
Dla kogo matematyka?
O ile politologię czy zarządzanie mogłaby pewnie studiować większość maturzystów, o tyle matematyka jest już dla nielicznych. Przede wszystkim musisz mieć ścisły umysł, dobrą pamięć oraz umiejętność logicznego myślenia. Powinieneś być cierpliwy, dokładny i systematyczny. Matematyka to przedmiot gdzie jedno wynika z drugiego i gdy pozwolisz sobie na omijanie zajęć może być ciężko z nadrobieniem zaległości. Tym bardziej, że to nie jest przedmiot, który możesz wykuć – tu wszystko trzeba rozumieć, a przy okazji dobrze jest lubić.
Jak dostać się na matematykę?
Zdać dobrze matematykę na maturze.
Jakie przedmioty na matematyce?
Na matematyce czekają na Ciebie m.in.: elementy logiki i teorii mnogości, algebra liniowa z
geometrią, wstęp do algebry, topologia, informatyka, miara i całka, analiza matematyczna, rachunek prawdopodobieństwa, równania różniczkowe zwyczajne, geometria, język angielski w naukach matematycznych, równania różniczkowe cząstkowe itd.
Jakie specjalności na matematyce?
M.in.:
- matematyka w ekonomii,
- bimatematyka,
- matematyka ogólna,
- matematyka teoretyczna,
- matematyka stosowana,
- matematyka w finansach i ekonomii,
- matematyka i informatyka nauczycielska,
- nauczycielska
Jak praca po matematyce?
Po matematyce możesz zależnie od specjalności zostać naukowcem, nauczycielem, ekonomistą, pracować w banku, jako specjalista od opracowań statystycznych itd.
Ja bardzo ze swojej strony polecam Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Studiowałem u nich nauczanie matematyki na studiach podyplomowych i uważam, że to najlepsza uczelnia z ręką na sercu. Materiały z matematyki były naprawdę na najwyższym poziomie.