Start kariery » Studia i nauka » Czy warto studiować dietetykę?
Studia i nauka

Czy warto studiować dietetykę?

Dietetyk zajmuje się sprawdzaniem jakości żywności oraz sposobu jej przyrządzenia, dobiera także dietę odpowiednią dla klienta – przygotowaną z uwagą na jego wiek, przebyte choroby, stan zdrowia itd. Czy warto iść na dietetykę?

Dla kogo dietetyka?

Przede wszystkim powinieneś być otwarty na problemy innych, komunikatywny, cierpliwy i wyrozumiały. Musisz lubić pracę z ludźmi. Dobrze jeśli odznaczasz się dokładnością,  i starannością, potrafisz logicznie myśleć i masz dobrą pamięć. Praca dietetyka niesie ze sobą  odpowiedzialnością za zdrowie klientów. Na studiach czeka Cie sporo wkuwania teorii i kilka  przedmiotów ścisłych jak chemia czy biologia.

Jak dostać się na dietetykę?

By dostać się na dietetykę zazwyczaj musisz zdać chemię i biologię na maturze. Niektóre uczelnie mają mniejsze wymagania, bywa, że wystarczy tylko zdany egzamin dojrzałości. Co ważne, wraz z dokumentami, musisz dostarczyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań dla Twojej pracy w zawodzie dietetyka.

Jakie przedmioty na dietetyce?

Chemia żywności, podstawy żywienia człowieka, język angielski, anatomia człowieka, parazytologia, epidemiologia chorób, psychologia ogólna, organizacja pracy w zakładach żywienia, fizjologia człowieka, toksykologia i bezpieczeństwo żywności, etyka, biochemia ogólna i żywieniowa, żywienie człowieka, genetyka, TI, choroby metaboliczne, alergie pokarmowe, farmakologia i farmakoterapia żywieniowa oraz interakcja leków z żywnością, zaburzenia odżywiania o podłożu psychologicznym, dietetyka kliniczna w pediatrii, kliniczny zarys chorób – postępowanie dietetyczne, poradnictwo żywieniowe itd.

Jakie specjalności na dietetyce?

Na dietetyce możesz wybrać kilka specjalności, np.:

  • dietoterapia,
  • żywienie zbiorowe,
  • profilaktyka żywienia,
  • żywienie w sporcie,
  • dietetyka w turystyce i rekreacji,
  • dietetyka w odnowie biologicznej i sporcie,
  • dietetyka kliniczna.
  • psychodietetyka,
  • poradnictwo dietetyczne,
  • żywność ekologiczna  w dietetyce.

Jaka praca po dietetyce?

Po dietetyce możesz pracować w centrach badań i laboratoriach, w szkolnictwie, w zakładach produkcji żywności,  placówkach ochrony zdrowia, firmach zajmujących się żywieniem zbiorowym i cateringiem,  instytucjach poradnictwa żywieniowego, organizacjach sportowych itd.

komentarzy 5

Kliknij, by dodać komentarz

  • […] Diete­tykiem nie można zostać od tak sobie. Związane jest to z wpły­wem na zdrowie pac­jen­tów. Konieczne jest wyk­sz­tałce­nie w tym kierunku, które można uzyskać  w szkołach policeal­nych lub kończąc stu­dia wyższe. Pod­czas trwa­nia nauki przyszły diete­tyk zyskuje wszelkie konieczne wiado­mości teo­re­ty­czne (m.in. z zakresu: bio­chemii, pod­staw żywienia człowieka  itd.) oraz umiejęt­ności praktyczne. Zainteresowany studiami w tym kierunku? Sprawdź, czy warto studiować dietetykę. […]

  • ja studiowałam dietetykę na wszuie i myślę, że warto – co prawda dużo nauczyłam się w samej pracy, ale nie mogę nie docenić tego czego się nauczyłam 😉

  • Ja myślę, że warto i że to naprawdę przyszłościowe studia, które dają później możliwość pracy w zawodzie. Fajnie, że przybywa miejsc, gdzie można studiować dietetykę. W tym roku WSZ w Gdańsku otworzyła licencjat z dietetyki i chyba są jeszcze wolne miejsca, więc warto próbować swoich sił w rekrutacji.

  • Dietetyka to bardzo dobry kierunek i bardzo przyszłościowy. Ja skończyłam co prawda na wszuie w poznaniu dietetykę, a teraz pracuję za granicą nie w zawodzie, ale mam koleżanki, które się odnalazły, pracują teraz np. w szpitalu jako dietetyk kliniczny 🙂 Można? Można!

  • Zalezy co gdzie i jak. Wiadomo dietetyk moze na dobrac diete, ale nie jest czarodziejem ani nie przewiduje przyszlosci i nie wie czy na sto procent ona zadziala. Kazdy ma inne predyspozycje do tego. Dzialaja hormony i wiele tez od nich zalezy. Warto czasem tez wlasnie zrobic badania zanim zaczniemy diete