Start kariery » Studia i nauka » Rozwój » Dlaczego warto pisać bloga już na studiach?
Rozwój

Dlaczego warto pisać bloga już na studiach?

Okres studiów to najwyższa pora zacząć poważnie myśleć o planowaniu kariery zawodowej.  Jednym z elementów przemyślanej kariery jest profesjonalny wizerunek. Ekspercki blog jest doskonałym i prostym narzędziem do kształtowania pozytywnego  wizerunku w sieci.

Czym się różni blog ekspercki od bloga osobistego?

Niektórym blogi w dalszym ciągu kojarzą się z osobistymi wyznaniami nastolatek na zasadzie: „Wstałam dzisiaj rano. I jakaś taka smutna jestem…”  Oczywiście nie można nikomu zabronić zamieszczania osobistych wyznań w internecie. Osobisty blog  pisany często pod pseudonimem nie wnosi  wiele do naszej kariery, no chyba, że naprawdę umiemy pisać i nasze teksty przedstawiają wartość literacką.  Nie oszukujmy się jednak – łatwiej zostać grafomanem, niż zdobyć literacką nagrodę Nike. Do kształtowania wizerunku profesjonalisty bardziej przyda się blog ekspercki, czyli poruszający zagadnienia z jednej, znanej nam dziedziny.

O czym pisać na blogu?

Tematów na bloga jest nieskończoność. Warto zastanowić się, co nas interesuje, czy mamy jakieś pasje lub w czym jesteśmy dobrzy. Interesujemy się rowerami? Warto pisać bloga o wycieczkach rowerowych, nowinkach z rynku lub zamieszczać opinie o danych producentach lub sklepach rowerowych.  Czytamy książki s-f? Może warto podzielić się na blogu recenzjami nowych tytułów wydawniczych? Jeśli nie mamy pasji, a studiujemy np. prawo, to dobrym pomysłem jest wrzucanie na bloga zredagowanych notatek z wykładów, czy swoich prac zaliczeniowych.

Kiedy zacząć pisać bloga?

Im wcześniej tym lepiej. Blog to inwestycja jak każda inna – im więcej w niego włożymy czasu, to wzrasta szansa, że inwestycja nam się zwróci za pewien czas z nawiązką. Wyobraźmy sobie, że studiujemy prawo i od pierwszego roku w wolnych chwilach zapełniamy naszego bloga treściami związanymi z interesującymi nas zagadnieniami. Może to być  blog o przepisach dotyczących praw autorskich, zagadnień z kodeksu cywilnego lub innych tematach nas interesujących. Po kilku latach regularnego publikowania istnieje duża szansa, że nasz blog się dobrze wypozycjonuje w wyszukiwarce Google, a na stronę będą wchodziły nie tylko osoby  zainteresowane skopiowaniem naszych notatek z wykładów, lecz również pracodawcy, potencjalni klienci  lub dziennikarze.

Jakie korzyści można odnieść z prowadzenia bloga?

Pisanie bloga może przynieść nam wiele korzyści. Po pierwsze, kreujemy własny wizerunek jako profesjonalisty w danej dziedzinie.  Istnieje duża szansa, że pisząc wiele lat wartościowe teksty wdanej tematyce ktoś zgłosi się do nas po poradę, wywiad lub zaproponuje nam pracę. Po drugie, po studiach możemy być zainteresowani otwarciem własnej firmy, np. kancelarii prawnej. Wtedy blog będzie stanowił doskonała podstawę do stworzenia strony firmowej lub na przykład sklepu internetowego. A po trzecie, na blogu można zarobić, na przykład umieszczając reklamy kontekstowe lub wpisy sponsorowane.

Ile kosztuje prowadzenie bloga?

Prowadzenie bloga kosztuje nas przede wszystkim  czas. Nie musimy publikować tekstów codziennie, ale przynajmniej raz w miesiącu coś nowego powinno pojawić się na stronie. Poświęcamy więc czas na zebranie informacji, obróbkę tekstu oraz jego zamieszczenie. Warto również zainwestować czas w promocję bloga, na przykład poprzez wymianę linków partnerskich z innymi blogerami czy udzielanie się na forach eksperckich.

Od strony finansowej koszty prowadzenia bloga możemy zminimalizować praktycznie do zera. Naszą przygodę z blogowaniem możemy rozpocząć na darmowych platformach typu wordpress.com lub blogspot.com. Warto jednak zainwestować ok. 100 zł rocznie i wykupić własną, niepowtarzalną domenę, która z czasem może stać się nazwą firmy lub marką samą w sobie.

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • bardzo dobra inicjatywa, ja zastanawiam się nad założeniem bloga i pisaniem o tym jak mi idzie tworzenie pracy magisterskiej na moim kierunku studiów, pewnie zainspirował by wielu temat mojej pracy 😉
    bardzo doradził mi Twój wpis, a zarazem zachęcił żeby stworzyć coś swojego 😉