Start kariery » Studia i nauka » Czy warto studiować psychologię?
Studia i nauka

Czy warto studiować psychologię?

Psychologia to dość popularny kierunek. Panuje bowiem przeświadczenie, że wystarczy kogoś pocieszyć, nawciskać kitu i pieniądze same pojawiają się w portfelu. Wcale tak nie jest. Psycholog to odpowiedzialny zawód, od którego zależy dobre samopoczucie a często życie innych.

Dla kogo psychologia?

Przede wszystkim, powinieneś interesować się ludzką psychiką i zachowaniem, być otwartym na problemy innych i potrafić się komunikować. Konieczna jest umiejętność klarownego wypowiadania się, szybkiego nawiązywaniu relacji i budowania zaufania. Przyda się także cierpliwość i wyrozumiałość. Niezbędna jest też znajomość anatomii, szczególnie mózgu. Przygotuj się również na sporo wkuwania.

Jak dostać się na psychologię?

Na Uniwersytecie Jagiellońskim przy rekrutacji na psychologię najwyżej punktowana jest biologia  język angielski, polski i matematyka. Kandydat wybiera po jednym przedmiocie z dwóch grup. W pierwszej znajdują się języki, włącznie z polskim, a  w drugiej reszta przedmiotów, czyli:  biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, muzyki, informatyka, matematyka oraz wos. Każdy z nich ma inną wagę. W Uniwersytecie Warszawskim należy pochwalić się wynikami z aż czterech egzaminów maturalnych, z: polskiego, matematyki, języka oraz przedmiotu do wyboru.

Jakie zajęcia na psychologii?

Psychologia kliniczna dorosłego, interwencja psychologiczna w rozwiązywaniu problemów rozwojowych, propedeutyka medycyny, profilaktyka patologii społecznych, teoria rodzin, biologiczne podstawy zachowania, elementy socjologii i antropologii kulturowej, psychologia  rozwoju człowieka w biegu życia, diagnoza psychologiczna, pomoc psychologiczna, psychologia stosowana, psychologia ogólna, psychologia społeczna, filozofia z elementami logiki, etyka zawodu psychologa, psychopatologia, psychologia różnic indywidualnych, metodologia badań psychologicznych i statystyka, wprowadzenie do psychologii i historii myśli psychologicznej etc.

Jakie specjalności na psychologii?

Liczne i najróżniejsze, np.:

  • psychologia ogólna,
  • psychologia w biznesie,
  • psychologia w edukacji i wychowaniu,
  • psychologia w praktyce klinicznej i zdrowia,
  • psychologia sądowa,
  • psychologia mediów,
  • psychologia rodziny,
  • neurokognitywistyka,
  • relacje międzyludzkie,
  • psychologia kształtowania i modyfikacji zachowania.

Jaka praca po psychologii?

W szkołach, klinikach, szpitalach, ośrodkach terapeutycznych. Psychologowie znajdują też często zatrudnienie w mediach, działach personalnych, w firmach szkoleniowych, jako mówcy motywacyjni, trenerzy, doradcy osobiści, coache.

komentarze 4

Kliknij, by dodać komentarz

  • pewnie, że warto, ja studiuje na wyższej szkole bezpieczeńśtwa i juz jestem zadowolony bo uczesnticzę w wielu zajęciach praktycznych

  • chcк zostaж psychologiem nie wiem czy to dobry kierunek mamnadziejк їe tak. interesuje mnie to strasznie. przede mn± jeszcze wiele lat intensywnej nauki. narazie mam pasek na ¶wiadectwie mam nadzieje їe dalej teї tak bкdzie. pozdrawiam

  • Też jestem za tym że warto. Psychologia to bardzo ciekawa dziedzina i daje sporo możliwości zawodowych. Ja studiuję na WSBiNoZ w Łodzi. Myślę poważnie o zawodzie psychologa i mam nadzieję, że dzięki szkole uda mi się spełnić marzenia.

  • Jestem absolwentką studiów podyplomowych na kierunku psychologia pozytywna w WSKZ. Polecam tę Uczelnię każdemu, kto ceni sobie w życiu możliwość samodzielnego decydowania o tym co i kiedy chce robić 🙂 Ponadto bardzo czytelne i zrozumiałe materiały, pomocna obsługa i honorowana dokumentacja 🙂 Czego chcieć więcej 🙂