Start kariery » Studia i nauka » Kierunki studiów » Czy warto iść na prawo?
Kierunki studiów Studia i nauka

Czy warto iść na prawo?

Czy warto studiować prawoWielu młodych ludzi chce studiować prawo. Z jednej strony jest to kierunek dający spore perspektywy wyboru pracy, z drugiej zaś uważany  za wymagający, elitarny, dostępny wyłącznie dla niektórych. Czy warto studiować prawo?

Jaki powinieneś być by studiować prawo?

W związku ze specyfiką studiów, będziesz musiał się sporo uczyć. Dlatego powinieneś mieć dobrą pamięć i potrafić się skupić na nauce. Przyda się także pewność siebie i umiejętność płynnego wypowiadania się w mowie i piśmie. Konieczna jest zdolność analizy tekstu, logicznego myślenia oraz kojarzenia faktów. Nie zaszkodzą umiejętność oratorskie i retoryczne. Powinieneś być także dokładny i skrupulatny.

Jak dostać się na prawo?

Konkretne wymagania zależą oczywiście od uczelni. Przede wszystkim musisz zdać maturę, to naturalne. Przedmioty podstawowe – język polski, matematykę i wybrany język nowożytny.  Niektóre placówki wymagają także zaliczenia przedmiotów dodatkowych. Do wyboru np. historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz filozofii. Na Uniwersytecie Jagielońskim  podczas rekrutacji na rok akademicki 2014/2015 konieczne było zdanie matury z jednego języka nowożytnego, wiedzy o społeczeństwie i do wyboru historii lub matematyki. Pamiętaj, że od 2015 roku, dodatkowe przedmioty na maturze będą wyłącznie na poziomie rozszerzonym.

Czego będziesz uczył się na prawie?

Oj, materiału jest naprawdę sporo. Będziesz chodził na  m.in.:  prawoznawstwo,  prawo konstytucyjne, logikę prawniczą, prawo karne, prawo cywilne, prawo administracyjne, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne, postępowanie cywilne, postępowanie karne, teorię i filozofię prawa, prawo finansów publicznych, prawo międzynarodowe publiczne, prawo unii europejskiej,  prawo pracy i ubezpieczeń społecznych czy prawo gospodarcze publiczne.  Na wielu uczelniach istnieje też szansa na profilowanie nauki w kierunku konkretnej aplikacji i tak oprócz kilkunastu przedmiotów obowiązkowych, znajduje się też mnóstwo do wyboru wedle zainteresowań.

Gdzie możesz pracować po prawie?

Praca po studiach prawniczych czeka na Ciebie w każdym zawodzie prawniczym. Są to m.in. radca prawny, prokurator, asystent prokuratora, adwokat, syndyk, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy, referent prawny  czy doradca prawny. By móc jednak pracować w niektórych zawodach prawniczych konieczne jest odbycie aplikacji. Dotyczy to zawodów: adwokata, radcy prawnego, sędziego, referendarza sądowego, komornika, notariusza, prokuratora oraz legislatora. jej czas i przebieg zależą od wybranej specjalizacji.

tagi

komentarze 2

Kliknij, by dodać komentarz

  • Mam wielu znajomych prawników, którzy nie wyobrażają sobie pracy poza firmą prawniczą. Ale znam i bardzo sobie cenię Pawła Blajera, prawnika, ekonomistę, dziennikarza, wykładowcę warszawskiej uczelni ekonomiczno-prawniczej, który jest świetnym przykładem osoby, która zna się na prawie i wykorzystuje swoją wiedzę oraz zaproszonych gości, dzieląc się nią z widzami, którzy chcą prowadzić swoje biznesy i zarządzać finansami zgodnie z prawem. Czasami warto zainspirować się konkretną osobą i prześlidzić jej karierę zawodową, aby przekonać się jakie możliwości rozwoju kariery dają studia prawnicze.