Start kariery » Studia i nauka » Rozwój » Coach kariery – kiedy warto skorzystać z takiego wsparcia?
Rozwój

Coach kariery – kiedy warto skorzystać z takiego wsparcia?

Jeśli z jakiegoś powodu nie lubisz swojej pracy, nie daje Ci ona żadnej satysfakcji i wykonujesz ją tylko dla pieniędzy, to wiedz, że tkwienie w takim układzie ma bardzo zły wpływ na Twoją psychikę. Nie daj sobie wmówić, że praca nie jest od tego, żeby dawała frajdę. Ponieważ spędzamy w niej prawie połowę życia, to chyba fajnie byłoby robić to, w czym widzimy sens, prawda? W zrozumieniu tej zależności pomoże Ci coach kariery. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z tej formy rozwoju zawodowego.

Coaching kariery, czyli właściwie co?

Coaching kariery, nazywany również coachingiem zawodowym, to coraz popularniejsza forma rozwoju skierowana do osób, które szukają swojej ścieżki kariery lub już na nią weszły, natomiast mają poważne wątpliwości, czy dobrze wybrały.

Podstawowym celem coachingu kariery jest doprowadzenie do sytuacji, w której Klient coacha zaczyna odczuwać satysfakcję z tego, czym się zajmuje zawodowo. Chodzi o to, aby praca nie była tylko sposobem na przeżycie, ale elementarnym składnikiem szeroko pojętej stabilizacji życiowej i emocjonalnej.

Coaching kariery bazuje na prostej zasadzie: gdy robimy to, co lubimy, to praca nie sprawia nam trudności, chętnie do niej przychodzimy, nie czujemy się nią wyczerpani, a przy tym potrafimy zachować słynne work-life balance.

Dla kogo?

Coaching zawodowy to metoda rozwoju, którą można rekomendować kilku grupom osób:

  • Młodym ludziom dopiero wchodzącym na ścieżkę kariery, nie do końca wiedzącym, co chcą robić w życiu, niemającym skonkretyzowanego pomysłu na swoje zawodowe życie;
  • Osobom, które wracają na rynek pracy po dłuższej przerwie (na przykład spowodowanej urlopem macierzyńskim i wychowawczym, chorobą, koniecznością odpoczynku od pracy etc.);
  • Osobom, które już pracują, natomiast czują się w pracy źle i nie mają odwagi, aby cokolwiek w tym zakresie zmienić;
  • Przedsiębiorcom, którzy utracili sens tego, co robią, nie odczuwają już satysfakcji z rozwijania biznesu;

Jeśli znajdujesz się w którejkolwiek z tych grup, to wiedz, że coaching zawodowy może być znakomitą propozycją dla Ciebie.

W czym tak naprawdę może Ci pomóc coach kariery?

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że coach kariery nie jest doradcą zawodowym. Jego zadaniem nie jest powiedzenie Ci, co masz robić w życiu, w jakim zawodzie najlepiej sobie poradzisz czy gdzie zarobisz najwięcej pieniędzy. Celem coacha i główną motywacją dla Ciebie powinno być ułatwienie Ci znalezienia takiej ścieżki kariery, po której idzie się z przyjemnością – choć nie zawsze z górki.

Często jest tak, że sami nie dostrzegamy własnych talentów, mocnych i słabszych stron. Obierając kierunek kariery sugerujemy się tym, co robią inni, nierzadko ulegamy namowom czy wręcz naciskom rodziców, skupiamy się na zarobkach etc. Takie podejście w krótkim czasie może doprowadzić do przejścia w tzw. „tryb zombie” – pracy od-do, bezrefleksyjnej, niedającej żadnej satysfakcji, a wręcz znienawidzonej.

Coach kariery pomoże Ci zrozumieć, że tkwienie w sytuacji, która wywołuje u Ciebie skurcze żołądka, wpędza Cię w ciągły stres, każe szukać ucieczki w używki i pogarsza Twoje relacje z bliskimi, jest kompletnie bez sensu.

Takie otrzeźwienie może przyjść właśnie w trakcie sesji z coachem i zmotywować Cię do odważenia się na zmianę, której ewidentnie potrzebujesz.

Porozmawiaj z coachem kariery w Tychach

Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz i czy w Twoim regionie działają specjaliści z zakresu coachingu zawodowego. Żyjemy w erze Internetu, który likwiduje wszelkie bariery. Dlatego już teraz możesz umówić się na rozmowę z cenionym coachem kariery w Tychach – Alicją Hattwich z „Rozmowy z AHA”. 

Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa. W trakcie około 20-60 minutowej rozmowy poznasz być może swojego przyszłego coacha kariery, uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i po prostu przekonasz się, czy taka forma rozwoju zawodowego ma dla Ciebie sens.

Na darmową konsultację z coachem kariery w Tychach możesz się umówić online, korzystając z kalendarza na stronie internetowej https://rozmowy-z-aha.com/.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz