Start kariery » Praca » Czy kurier powinien znać języki obce? Odpowiedź zaskakuje!
Praca

Czy kurier powinien znać języki obce? Odpowiedź zaskakuje!

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako kurier? Aby wykonywać ten zawód, poza prawem jazdy kategorii B nie są konieczne żadne specjalne uprawnienia, umiejętności lub wykształcenie. Czy jednak są jeszcze jakieś dodatkowe wymagania? Sprawdziliśmy, czy kurier powinien znać języki obce!

Czy kurier powinien znać języki obce?

Pobieżna analiza ogłoszeń o pracę dla przewoźników pozwala stwierdzić, że odpowiedź na pytanie „czy kurier powinien znać języki obce?” brzmi: „nie!”. Dla wielu osób może być to spore zaskoczenie – przecież taka osoba na co dzień ma kontakt z wieloma ludźmi i istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafi na kogoś nie mówiącego w języku polskim. W praktyce najważniejsze jest jednak to, by kandydat posiadał prawo jazdy kategorii B (a do tego doświadczenie jako kierowca i dobrą znajomość okolicy) oraz odpowiednie warunki psychofizyczne – powinien być zdrowy, zdolny do przenoszenia cięższych paczek itp.

W większości przypadków kurierzy muszą tylko przekazać przesyłkę, ewentualnie odbierając podpis, sprawdzając kod bezpieczeństwa czy pobierając pieniądze za wysyłkę. We wszystkich tych sytuacjach mogą porozumieć się na migi albo za pomocą prostych zwrotów w języku angielskim. W razie większych problemów mogą też skorzystać z translatora na smartfonie czy skontaktować się z dyspozytorem.

Czy znajomość języków obcych może przydać się w pracy kuriera?

Znajomość języków obcych nie jest wymagana w pracy kuriera, ale osoby posiadające tę umiejętność z pewnością będą dobrze postrzegane przy rekrutacji. Jeśli spełniają inne kryteria, zdolności językowe mogą zostać potraktowane jako duży plus i cecha, która pomoże wyróżnić się spośród innych kandydatów.

W Polsce przebywa wielu obcokrajowców, którzy na co dzień posługują się językiem angielskim lub innym. Są to m.in. studenci na wymianie, biznesmeni, turyści czy imigranci. Wielu z nich korzysta z usług kurierskich i może się zdarzyć, że np. dojdzie do jakiegoś nieporozumienia albo będą mieć zastrzeżenia co do przesyłki. Wtedy kurier posługujący się obcym językiem będzie w stanie od razu wyjaśnić sytuację.

Osoby obcojęzyczne a praca kuriera w Polsce – co z językiem?

Ponieważ do pracy kuriera nie są potrzebne żadne specjalne wymagania, a można uzyskać przyzwoite zarobki, w zawodzie tym można często spotkać wielu imigrantów, np. z Ukrainy. Największe firmy kurierskie w ogłoszeniach o pracę zwykle zaznaczają, że w kwestii znajomości języka polskiego kandydat powinien być przynajmniej komunikatywny. Musi bowiem porozumieć się z pracodawcą, dyspozytorem i klientami (np. kiedy będą dzwonić z zapytaniem, kiedy ma zostać dostarczona paczka).

Musisz nadać przesyłkę? Prostym, wygodnym sposobem jest zamówienie kuriera online za pomocą pośrednika logistycznego. Jedną z najwygodniejszych platform logistycznych jest Apaczka.pl. Dzięki niemu nawet wysyłka palet jest wyjątkowo łatwa i tania – wystarczy wypełnić formularz, by znaleźć najlepszą ofertę od znanego przewoźnika. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.apaczka.pl/.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz