Start kariery » Praca » Jak zadbać o bezpieczne i czyste miejsce pracy?
Praca

Jak zadbać o bezpieczne i czyste miejsce pracy?

W ostatnich latach coraz szerzej upowszechnia się praca zdalna i hybrydowa. Nie oznacza to jednak, że powierzchnie biurowe tracą na znaczeniu. Dla wielu firm stanowią niezbędną przestrzeń umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw prywatnych, ale także budynków oświatowych, obiektów medycznych i innych instytucji pożytku publicznego. W każdym z tych przypadków bardzo istotną rolę odgrywa utrzymanie miejsca pracy w czystości.

Przestrzeganie zasad higieny

Miejsce pracy powinno wspierać efektywne działanie i być pozbawione czynników negatywnie wpływających na zdrowie ludzi. Należy zadbać o zachowanie podstawowych nawyków higienicznych oraz stosowanie urządzeń skutecznie wspomagających walkę z wirusami, bakteriami i innymi groźnymi zanieczyszczeniami. Są one przenoszone drogą kropelkową, na odzieży, a także przy częstym otwieraniu okien. Utrzymanie czystości jest więc niemożliwe do osiągnięcia bez przestrzegania wytycznych związanych z higieną w biurze.

Regularne mycie i dezynfekcja mąk

Najważniejszą zasadą profilaktyki zdrowotnej jest częste mycie rąk. Jest to istotne nie tylko w przestrzeni domowej, ale w szczególności w miejscu pracy. Specjaliści podkreślają, że mycie rąk znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami, co może powodować infekcje oddechowe lub bardziej niebezpieczne choroby. Nie można też zapominać o wciąż groźnym wirusie COVID-19. Dlatego po każdym wyjściu z toalety w biurze należy dokładnie umyć dłonie wodą z mydłem. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie ze specjalnego żelu antybakteryjnego lub dezynfekującego do rąk. 

Czyszczenie wyposażenia biura

Podobne czynności powinny być wykonywane podczas częstej obsługi służbowej drukarki lub innych elementów wyposażenia biura. Warto zadbać o to, aby wytrzeć zajmowane stanowisko pracy, aby pozostawić je czyste do użytku dla następnego pracownika. Dotyczy to wszystkich mebli poddanych eksploatacji, w tym własnego biurka. Jest ono ciągle dotykane, znajdują się na nim także różnego typu przedmioty stanowiące doskonałe siedlisko dla bakterii i roztoczy.

Na szczęście można się ich łatwo pozbyć poprzez częste przecieranie biurka ściereczką zwilżoną wodą lub z dodatkiem łagodnych środków chemicznych. Biurko może być też wycierane chusteczkami dezynfekującymi. Bez względu na rodzaj stosowanego środka należy pamiętać, że nie może być to substancja agresywna, która mogłaby doprowadzić do zarysowania lub uszkodzenia powierzchni biurka w firmie.

W celu uzyskania dodatkowych cennych wskazówek warto przeczytać również artykuł Bezpieczne miejsce pracy – obowiązki i zalecenia dla pracodawcy. Pozwoli to zrozumieć omawiany temat w szerszym kontekście. Artykuł powstał przez profesjonalistów z firmy INWEMER, której jednym z zadań jest zapewnienie usług firm sprzątających dla biur i instytucji.

Ograniczenie dodatków i akcesoriów

Na biurku w miejscu pracy nie należy ustawiać dużej ilości przedmiotów stanowiących ozdobę. Będą one przyciągać kurz i odciągać uwagę od prowadzonych zajęć. Dla wielu osób prezent od bliskiej osoby postawiony obok monitora może uprzyjemnić dzień, dlatego z takich dodatków nie trzeba rezygnować całkowicie. Należy jednak często wycierać kurz z ich powierzchni.

W biurze bardzo często wykorzystywana jest klawiatura mysz i różne akcesoria komputerowe. Powinny być one regularnie odkurzane, najlepiej urządzeniem wyposażonym w filtr HEPA, który oczyszcza powietrze z cząstek kurzu, zarodników pleśni, grzybów i bakterii. Trudno dostępne miejsca warto wyczyścić za pomocą sprężonego powietrza, a pozostałości okruchów i innych nieczystości należy usunąć papierowym ręcznikiem. 

Czyszczenie urządzeń elektronicznych

Zachowanie bezpiecznego i czystego miejsca pracy jest związane także z utrzymywaniem w należytym porządku często wykorzystywanych urządzeń elektronicznych, w tym monitorów komputerowych, tabletów, laptopów i smartfonów. Można to zrobić przy użyciu delikatnych chusteczek z mikrofibry i niewielkiej ilości wody. Popularność zyskują także sterylizatory UV, które szybko i skutecznie usuwają wszelkie bakterie i wirusy z przedmiotów codziennego użytku.

Współpraca z zewnętrzną firmą

Zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy nie jest łatwe, szczególnie w przedsiębiorstwach zatrudniających dużą liczbę pracowników. Dlatego wiele firm korzysta z usług zewnętrznych firm oferujących pomoc w zakresie utrzymania czystości biur, placówek handlowych i usługowych. Jednym z takich miejsc jest INWEMER. Firma działa od 1995 i stale uzyskuje pozytywne opinie klientów. Oferta obejmuje utrzymanie czystości w firmach i instytucjach oraz obsługę techniczną nieruchomości. INWEMER to firma gwarantująca bezpieczne i czyste miejsce pracy, bez względu na charakter prowadzonej działalności oraz rozmiar przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz