Start kariery » Biznes » Jak pozyskać środki unijne na rozwój firmy?
Biznes

Jak pozyskać środki unijne na rozwój firmy?

Wejście Polski do Unii Europejskiej nie tylko ułatwiło podróżowanie po Europie, ale otworzyło naprawdę niemały worek z pieniędzmi. Pozyskiwanie środków unijnych znacznie zmieniło obraz naszego kraju. Pojawiło się wiele nowych inwestycji, do których nigdy by nie doszło, gdyby nie członkostwo w UE. Obecnie na naprawdę wysokie dotacje mogą liczyć nie tylko instytucje, ale również prywatne przedsiębiorstwa. Okazuje się, że wiele firm powstało i rozwinęło się dzięki dotacjom. Jak pozyskać środki unijne, jeśli chcemy rozwijać swoją firmę?

Jakie firmy mogą ubiegać się o dotacje unijne?

Środki unijne dostępne są tak naprawdę dla wszystkich firm. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i spełnić stawiane wymagania. Na dofinansowanie mogą liczyć zarówno mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa, z myślą o których powstało wiele bardzo atrakcyjnych programów. Dostępne są zarówno te o charakterze regionalnym, jak i te ogólnopolskie. Bez względu na to, na jaki program się zdecydujemy, możemy dzisiaj bez problemu uzyskać pomoc w pozyskaniu funduszy unijnych. Doświadczeni specjaliści pomogą w wypełnieniu niezbędnych wniosków, wyjaśnią wszystkie pojawiające się wątpliwości, pokierują tak, aby szanse na uzyskanie dotacji maksymalnie zwiększyć.

O czym pamiętać, chcąc otrzymać środki unijne na rozwój firmy?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. W razie problemów z jego wypełnieniem można postawić na fachową pomoc w pozyskaniu funduszy unijnych. W zdecydowanej większości przypadków do wniosku należy dołączyć dokładny biznesplan, który musi obrazować, że pozyskane środki unijne przyczynią się do rozwoju firmy. UWAGA: bardzo ważne jest wykazanie, że firma faktycznie ma jakieś potrzeby, a fundusze unijne pomogą w ich zaspokojeniu. Od samego biznesplanu wiele zależy. Jeśli będzie on przygotowany byle jak, będzie zawierał błędy i dane nie poparte żadnymi faktami, trzeba liczyć się z tym, że wniosek zostanie odrzucony, a dofinansowanie nie będzie przyznane.

Pozyskiwanie środków unijnych – jak ważne jest przestrzeganie terminów?

Nawet najlepiej przygotowany biznesplan i perfekcyjnie wypełniony wniosek o przyznanie dotacji na nic się zdadzą, jeśli nie dotrzymamy terminów. W przypadku większości projektów wnioski przyjmowane są w określonym czasie. Jeśli spóźnimy się z dostarczeniem niezbędnych dokumentów, możemy zapomnieć o przyznaniu pieniędzy. Unia Europejska pod tym względem jest bardzo restrykcyjna i nie dopuszcza żadnych odstępstw. Dlatego pomoc w pozyskaniu funduszy unijnych może się bardzo przydać. Doświadczony specjalista nie tylko pomoże w wypełnieniu wniosku, ale poinformuje nas także o tym, jakich terminów jesteśmy zobowiązani dopełnić, jeśli zależy nam na otrzymaniu pieniędzy.

Pozyskiwanie środków unijnych jest od lat bardzo popularne. Dzięki otrzymanym z Unii Europejskiej środkom finansowym wiele firm bardzo mocno się rozwinęło. Niejedna mogła pozwolić sobie na naprawdę imponujące inwestycje, których realizacja bez dofinansowania była bez najmniejszych choćby szans. Warto nadal ubiegać się o pieniądze unijne. Rozwiązanie to w dalszym ciągu dostępne jest dla polskich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz