Start kariery » Biznes » Czy wynajem długoterminowy samochodów się opłaca?
Biznes

Czy wynajem długoterminowy samochodów się opłaca?

Wynajem długoterminowy samochodów jest dosyć nowym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Jego główną ideą jest to, że nie kupujemy samochodu, a tylko go wypożyczamy – coś na zasadzie mieszkania na wynajem. Jak wiemy, samochody ciągle tracą na wartości (w przeciwieństwie do mieszkań), dlatego też dzisiaj zastanowimy się, czy opcja z wynajmem długoterminowym jest korzystna.

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Na początku przyjrzymy się, na czym polega wynajem długoterminowy samochodu. Coraz więcej osób skłania się ku tej opcji – jest to jeden z wygodnych sposobów finansowania auta. Każda osoba, która decyduje się podpisać taką umowę, indywidualnie określa swoje warunki i oczekiwania, zgodnie z preferencjami, np. długość wynajmu czy dodatkowe pakiety. Decydując się na taką formę współpracy, w standardzie otrzymujecie pełne ubezpieczenie AC czy pełen pakiet serwisowy (dotyczy to również awarii samochodu). W pakiecie razem z wynajmowanym samochodem każdy otrzymuje dwa komplety opon – letnie i zimowe. Obowiązkiem najemcy jest comiesięczne płacenie raty za wynajem i regularne przeglądy w ASO (można je robić jednak w dowolnych salonach). Jak na razie wynajem długoterminowy nie jest jeszcze tak popularny, jak leasing, ale coraz bardziej zyskuje na popularności. Taka forma finansowania sprawia, że nie musimy się martwić o nowe opony czy awarie. Po naszej stronie zostają tylko regularne przeglądy w ASO, a w razie usterki nie ponosimy dodatkowych kosztów. Jedynym mankamentem jest to, że po zakończonej umowie, nie możemy wykupić samochodu, jak to bywa w przypadku leasingu.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodów?

Koszt wynajmu długoterminowego jest zależny od co najmniej kilku czynników:

  • od tego, czy samochód jest nowy, czy używany;
  • od marki i modelu;
  • wykupionych opcji dodatkowych;
  • czasu trwania umowy.

Ceny zaczynają się już od około 600 zł miesięcznie w przypadku małych samochodów, np. Toyota Aygo. Za większe i nowocześniejsze samochody musimy jednak zapłacić znacznie więcej, np. hybrydowy Lexus IS300 będzie nas już kosztował około 1200 zł w pakiecie podstawowym, a model NX300H już 1800. Koszt niektórych nowych samochodów na wynajem może być nieco wysoki, dlatego też dobrą alternatywą może być wynajem długoterminowy samochodów używanych.

Czy wynajem długoterminowy samochodów się opłaca?

Wszystko zależ od Twoich możliwości finansowych i preferencji. Z całą pewnością wynajem  długoterminowy jest wygodny. Zwłaszcza dla osób, które nie chcą się martwić o ewentualne usterki, naprawy czy kwestie związane z oponami. W przypadku wynajmu naszym obowiązkiem jest jedynie opłacanie comiesięcznego zobowiązania, tankowanie, dbanie o regularne przeglądy w ASO i cieszenie się nowym samochodem.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz