Start kariery » Biznes » Wybór firmy Executive Search – postawić na markę czy na konsultanta?
Biznes

Wybór firmy Executive Search – postawić na markę czy na konsultanta?

Na rynku jest bardzo dużo ofert firm Executive Search, dlatego wybór jednej z nich jest sporym wyzwaniem. Podczas wyboru dostawcy takiej usługi mamy dwie opcje: albo kierujemy się marką firmy albo renomą konkretnego konsultanta. Jakie są zalety tych możliwości i która z nich sprawdzi się lepiej?

Lata doświadczeń w branży HR i w rekrutacji pozwoliły nam dobrze poznać wyzwania związane z rekrutacją kandydatów. W Cter wiemy, czego oczekujesz, kiedy podejmujesz decyzję o skorzystaniu ze wsparcia zewnętrznego podczas poszukiwania nowego pracownika. Jest to przede wszystkim rzetelnie prowadzony proces i lista dopasowanych kandydatów do danego stanowiska. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czego potrzeba, aby osiągnąć te cele? Trzech rzeczy:

  • poznania i zrozumienia potrzeb,
  • sprawnej komunikacji,
  • informacji zwrotnej.

Pojawia się pytanie, kto może zapewnić Ci te trzy elementy – konsultant, czy może jednak organizacja? Niestety, na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi.

Dlaczego warto skorzystać z usług konsultanta Execucitve Search?

Kiedy decydujesz się na wybór dostawcy usług, zawsze kontaktujesz się z konkretną osobą. W przypadku firm Executive Search schemat jest ten sam, bo to właśnie konsultanci sprzedają i odpowiadają za realizację procesu rekrutacyjnego. Zatem im lepiej znasz danego konsultanta, tym masz większą pewność, że jest on właściwą osobą, która dostarcza usługę.

Kluczem do efektywnej rekrutacji, jest poznanie osoby, która realizuje proces, a nie odpowiada tylko za sprzedaż usługi.

Sprawna komunikacja z konsultantem jest ważnym elementem, dzięki któremu trudne momenty w trakcie realizacji projektu będzie można przejść znacznie łagodniej. Warto, więc podjąć współpracę z osobą, której ufamy i z którą jesteśmy w stanie znaleźć nić porozumienia. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu zakończeń. W takim przypadku, nawet gdy konsultant napotka problemy, będzie w stanie szybko je zakomunikować. Co więcej, konsultant, który dobrze Cię poznał i zrozumiał Twoje potrzeby, dostarczy o wiele lepsze efekty.

Konsultant to praktyka, zrozumienie i doświadczenie.

Kiedy warto postawić na markę firmy Executive Search?

Bez względu na to z jak dużą firmą rozpoczynasz współpracę, możesz mieć pewność, że standardy działania, procesy i produkty są z góry określone. Te elementy pozostają stałe przez długi czas, niezależnie od tego, czy ludzie odchodzą z firmy, czy zatrudniani są nowi pracownicy. Usługa widziana przez pryzmat całej organizacji daje pewność i poczucie stabilności. Wiesz, że nawet jeśli konsultant odpowiedzialny za Twój projekt odejdzie, jakość i pewne schematy zostaną zachowane.   

Podsumowując, firmy posiadają zasoby, których nie zagwarantuje freelancer. W wielu sytuacjach, na które nie mamy wpływu jest to gwarancją kontynuacji działań. W przypadku sporej liczby  projektów zleconych w tym samym czasie, firma również może odpowiednio rozłożyć swoje siły i dostosować się do sytuacji.

Firma to proces, zasoby i wiedza.

Usługi firmy Executive Search czy konsultanta – co wybrać?

Decyzja z kim rozpocząć współpracę, zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań co do sposobu prowadzenia rekrutacji. Żeby ułatwić podjęcie tej ważnej decyzji, przygotowaliśmy zestawienie, w którym prezentujemy najbardziej istotne elementy dotyczące współpracy z firmą i z konsultantem.

FirmaKonsultant
Procesy – są gwarantem powtarzalności. Nie ma znaczenia kto prowadzi projekt.

Inne produkty – zdarza się, że masz inne potrzebujesz innego produktu/usługi niż samej rekrutacji.  

Stabilność – przedsiębiorstwa są w stanie rozłożyć siły, tak by dostarczyć usługę w każdej sytuacji; są z reguły mniej wrażliwe na sytuację rynkową.

Przewidywalność – masz pewność, że bez względu na to jakich zawodowych wyborów dokona konsultant, oferta firmy będzie aktualna.

Zasoby – większy zespół, to wiedza z różnych dziedzin i szerszy wachlarz kompetencji.

Wiedza – to zasób, który pozostaje w przedsiębiorstwie niezależnie od ludzi.

Umowa – umowę podpisujesz z firmą, co zapewnia większą stabilność.  
Komunikacja – proces będzie bardziej efektywny jeśli pracujesz z osobą, z którą się rozumiesz i dogadujesz.

Relacja – nawiązując dobre relacje, o wiele prościej jest otrzymać coś więcej niż tylko podstawowe usługi opisane w kontrakcie.

Zrozumienie – konsultant dobrze rozumiejący potrzeby Twojej organizacji, to szansa na szybszy sukces.

Zaufanie – to dzięki niemu możesz delegować więcej i ze spokojem zająć się realizacją swoich zadań.

Porozumienie – niezbędne szczególnie w sytuacjach konfliktowych lub gdy trzeba rozwiązać jakiś problem.

Praktyka – poznałeś/poznałaś już sposób działania konsultanta, a projekty które zrealizował są jego atutem.

Doświadczenie – znajomość trendów rynkowych, całej branży, Twojej firmy i przede wszystkim Ciebie jako stałego partnera, znacząco ułatwia współpracę.

Finalna decyzja o tym, kogo wybierzesz, zależy od Ciebie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacji Executive Search? Odwiedź naszą stronę: Executive Search Polska.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz