Lekarz to zawód zaufania publicznego. Od niego bowiem zależy ludzkie zdrowie i życie. Jeśli naoglądałeś się Dr. Hausa i chcesz iść na medycynę bo wydaje Ci się super kierunkiem to dobrze się zastanów. Na co dzień bowiem praca medyka to często kilkanaście godzin na nogach. A z kilkuset studentów na pierwszym roku, pod koniec V roku zostaje tylko garstka.
Spis treści
Jaki powinieneś być by studiować medycynę?
Przede wszystkim musisz czuć powołanie do pomagania innym. Być silnym psychicznie, opanowanym i odpowiedzialnym. Przygotuj się też na długie godziny wkuwania, spore partie materiału i praktyki w szpitalu. Nie możesz się brzydzić ani bać. Powinieneś umieć rozmawiać z ludźmi, lubić z nimi pracować i ich rozumieć. Jeśli przetrwasz studia będziesz musiał przecież przeprowadzać rozmowy i na ich podstawie stawiać wstępne diagnozy. Medycyna nie jest dla każdego, nie wybieraj tego kierunku dla pieniędzy czy prestiżu. Albo szybko odpadniesz na pierwszoletnim sicie, albo zostaniesz kiepskim lekarzem, a to już zagrożenie dla pacjentów.
Jeśli chcesz zostać lekarzem dobrze jeśli zdasz sobie z tego sprawę jeszcze w gimnazjum i wybierzesz odpowiednio sprofilowaną szkołę średnią. Liceum bilogiczno-chemiczne będzie odpowiednie. Jeśli jesteś na czymś innym będzie Ci o wiele trudniej zdać dobrze rozszerzoną maturę z biologii czy chemii. Szczegółowe wymagania rekrutacyjne zależą od konkretnej uczelni, ale zazwyczaj oprócz podstawy: j. polskiego, matematyki i języka nowożytnego, będziesz musiał zmierzyć się z (rozszerzoną) biologią, chemią, fizyką czy matematyką. Na Uniwersytecie Jagielońskim np. w 2014 r. po uwagę brane były wyniki obligatoryjnie z biologii i chemii oraz do wyboru jeden z dwóch: fizyki lub matematyki.
Czego będziesz się uczył na medycynie
Materiału jest sporo. M.in. czekają na Ciebie: anatomia, histologia z cytofizjologią, chemia ogólna i organiczna, biochemia, biologia z embriologią, fizjologia, biofizyka, mikrobiologia, genetyka, patomorfologia, immunologia, patofizjologia, farmakologia, historia medycyny, etyka, komunikowanie z pacjentem oraz podstawowe dyscypliny kliniczne. Tymi ostatnimi są np.: pediatria, choroby wewnętrzne, chirurgia, ginekologia i położnictwo, ortopedia okulistyka, choroby zakaźne, psychiatria, neurologia z neurochirurgią, medycyna ratunkowa itd. Oprócz teorii przygotuj się na dni pełne praktyk w szpitalu na poszczególnych oddziałach. Pamiętaj też, że po ukończeniu studiów i stażu czeka Cię wybór trzyletniej specjalizacji.
Jakie specjalizacje możesz wybrać po medycynie?
Uśmiechają się do Ciebie:
Alergologia, Anestezjologia i intensywna terapia, Angiologia, Audiologia i foniatria, Balneologia i medycyna fizykalna, Chirurgia dziecięca, Chirurgia klatki piersiowej, Chirurgia naczyniowa, Chirurgia ogólna, Chirurgia onkologiczna, Chirurgia plastyczna, Chirurgia szczękowo-twarzowa, Choroby płuc, Choroby płuc dzieci, Choroby wewnętrzne, Choroby zakaźne, Dermatologia i wenerologia, Diabetologia, Diagnostyka laboratoryjna, Endokrynologia, Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość, Endokrynologia i diabetologia dziecięca, Epidemiologia, Farmakologia kliniczna, Gastroenterologia, Gastroenterologia dziecięca, Genetyka kliniczna, Geriatria, Ginekologia onkologiczna, Hematologia, Hipertensjologia, Immunologia kliniczna, Intensywna terapia, Kardiochirurgia, Kardiologia, Kardiologia dziecięca, Medycyna lotnicza, Medycyna morska i tropikalna, Medycyna nuklearna, Medycyna paliatywna, Medycyna pracy, Medycyna ratunkowa, Medycyna rodzinna, Medycyna sądowa, Medycyna sportowa, Mikrobiologia lekarska, Nefrologia, Nefrologia dziecięca, Neonatologia, Neurochirurgia, Neurologia, Neurologia dziecięca, Neuropatologia, Okulistyka, Onkologia i hematologia dziecięca, Onkologia kliniczna, Ortopedia i traumatologia narządu ruchu, Otorynolaryngologia, Otorynolaryngologia dziecięca, Patomorfologia, Pediatria, Pediatria metaboliczna, Perinatologia, Położnictwo i ginekologia, Psychiatria, Psychiatria dzieci i młodzieży, Radiologia i diagnostyka obrazowa, Radioterapia onkologiczna, Rehabilitacja medyczna, Reumatologia, Seksuologia, Toksykologia kliniczna, Transfuzjologia kliniczna, Transplantologia kliniczna, Urologia, Urologia dziecięca, Zdrowie publiczne.
Cześć specjalizacji jest jednolita, a część podzielona na moduły podstawowy i specjalistyczny. Warto zaznaczyć, że niektóre moduły specjalistyczne mogą mieć takie same moduły podstawowe.
Gdzie możesz pracować po medycynie?
Gdy zostaniesz lekarzem, możesz pracować w publicznych i niepublicznych szpitalach, klinikach, sanatoriach, przychodniach, hospicjach, gabinetach lekarskich, stacjach pogotowia ratunkowego ośrodkach rehabilitacji, a także otworzyć własną praktykę.
[…] ★ Czy warto studiować medycynę? […]
Ja uważam, że warto ponieważ lekarze zawsze będą potrzebni ludziom. Zarobki w tej pracy też są bardzo korzystne. Ja jestem bardzo zadowolona z zawodu jaki wykonuje i oczywiście z wynagrodzenia. Znalazłam bardzo dobrą pracę za pośrednictwem firmy IRS Poland