Start kariery » Finanse i przedsiębiorczość » Ile zaoszczędzisz na rzuceniu palenia?
Finanse i przedsiębiorczość

Ile zaoszczędzisz na rzuceniu palenia?

Palisz paczkę papierosów dziennie? Nie wiem czy wiesz, ale każdego roku przepuszczasz z dymem  kino domowe albo wczasy dla trzech osób w Turcji. A odkładając przepalone pieniądze na lokatę, po trzydziestu latach zbierania nie musiałbyś się martwić o emeryturę.  

Paczka dziennie

Jak to możliwe? Sam możesz to policzyć! Powiedzmy, że palisz dziennie paczkę papierosów za 12 zł. Tygodniowo daje to 84 zł. Miesięcznie przepuszczasz około 360 zł! Co mógłbyś za to mieć? Opcji jest wiele: wycieczkę, abonament za telewizję satelitarną i komórki, dwie pary butów dla dzieci itd. Teraz pomnóż sobie 365 dni razy 12zł. Ile Ci wyszło? 4380 zł czyli niezłe wczasy, kino domowe, wypasiony laptop, cztery lodówki średniej klasy… Po 10 latach masz niewielki samochód z salonu za 43800 zł Po 30 latach 131400 zł, ale gdybyś odkładał to co teraz tracisz na fajki miesięcznie, czyli 360 zł na lokatę oprocentowaną na 7%, po 30 latach dorobiłbyś się 339620zł – tak działa magia procentu składanego a Ty masz zapewnioną najniższą krajową co miesiąc przez następne 30 lat.

Dwie paczki dziennie

Jeśli „życie bardzo Cię stresuje” i „nie chcesz, ale musisz palić” dwie paczki papierosów  każdego dnia, bo „inaczej się nie da”. To przelicz ile pieniędzy ucieka Ci z portfela każdego miesiąca. Szybki rachunek: 30 dni razy 24 zł dziennie daje 720 zł! Swoją drogą dość bogaty z Ciebie gość jeśli możesz tyle przepuszczać. To co? Zamiast tego zakładasz lokatę na 7% w skali roku na 10 lat i masz na koncie 115 903 zł. Nawet jeśli tego nie zrobisz to rocznie na „drobne wydatki” masz 8760 zł.

Cztery paczki tygodniowo

Jeśli jesteś całkiem „umiarkowanym palaczem” i puszczasz z dymkiem 4 paczki tygodniowo to tracisz jakieś 192 zł miesięcznie. Rocznie daje Ci to 2496 zł. Coś już za to byś kupił prawda? Gdybyś wrzucił to na lokatę na 30 lat oprocentowaną 7% w skali roku zarobisz 181130 zł.

Zanim więc sięgniesz po papieros pomyśl ile mógłbyś zaoszczędzić i co mógłbyś sobie za to kupić 😉

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz