Praktyki studenckie to szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, sprawdzenie stanowiska od kuchni, poznanie nowych ludzi oraz mocny punkt w Twoim CV. Jak wybrać praktyki by być z nich zadowolonym?
Spis treści
Pomyśl czego chcesz się nauczyć
Nie wybieraj pierwszych lepszych praktyk studenckich. Zastanów się dokładnie jaki zawód chcesz poznać i która organizacja może Ci to zagwarantować. Ważne jest żebyś zyskał doświadczenie i praktyczne umiejętności a nie parzył kawę i chodził szefowi po papierosy. Nie chcesz przecież tracić czasu. Sprawdź także jakie opinie krążą o wybranej przez Ciebie instytucji. Przejrzyj sieć, popytaj znajomych.
Przeglądnij oferty praktyk studenckich
Znajdziesz je w biurach karier, na targach pracy czy w Internecie – na stronach konkretnych firm oraz portali pośrednictwa zatrudnienia. Zawracaj uwagę na ich treść i przygotowanie. Im jest bardziej profesjonalne tym większe szanse, że pracodawca poważnie podchodzi do tematu. Istotny jest zakres wykonywanych obowiązków, jeśli nie jest konkretny może oznaczać, że będziesz zajmował się wszystkim a w konsekwencji niczym. Sprawdź też czy będziesz w stanie pogodzić czas pracy ze studiami.
Nie bój się wyzwań i rekrutacji
Im bardziej znana i renomowana firma tym trudniej dostać się do niej na praktyki. Warto jednak próbować. Bowiem CV zawierające jedną nazwę cenionego na rynku gracza jest o wiele bardziej wartościowe niż z kilkoma małymi no namemami. Co jednak najważniejsze, duże firmy dają większe szanse na zyskanie konkretnych umiejętności, bo jeśli już proponują programy praktyk, to zależy im na dobrych pracownikach. Nie bój się rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeśli jej nie przejdziesz, zdobędziesz doświadczenie, które przyda Ci się w przyszłości.
Co jeśli firma nie oferuje praktyk?
Staraj się wybrać inną możliwe najbardziej zbliżoną do Twoich wymagań. Wyślij też swoje CV wraz z listem motywacyjnym do tej wymarzonej. Może się zdarzyć, że jeśli pracodawca zobaczy Twoje zaangażowanie i ambicję da Ci szansę na choćby krótką współpracę.
Nie daj się wykorzystywać!
Praktyki studenckie powinny być oparte na obopólnej korzyści – Twojej i pracodawcy. Nie pozwól byś był ignorowany lub traktowany jak darmowa siła robocza. Zadawaj pytania, wymagaj opieki ze strony kogoś w firmie, kto da Ci feedback i będzie czuwał nad przebiegiem współpracy. Z drugiej strony, Ty też podchodź do praktyk poważnie. Nie obijaj się, bądź zaangażowany i sumienny. Nierzadko zdarza się, że pracodawca zadowolony z praktykanta oferuje mu pracę.
Za kasę czy za free?
Często słyszy się opinię, że tylko frajerzy pracują za darmo. Tak naprawdę często oni właśnie tak mówią. Jeśli trafisz na dobrą ofertę praktyk, w cenionej firmie i/lub która pozwoli Ci zdobyć doświadczenie zawodowe, poznać ludzi z branży i sprawdzić się w codziennych zadaniach, to warto zdecydować się na pracę za darmo. Twoim wynagrodzeniem będą umiejętności i wiedza. Poza tym, praktykanci często przechodzą szkolenia, za które normalnie musiałbyś zapłacić.
Zanim zaczniesz praktyki rozwiń wszelkie swoje wątpliwości np. dotyczące zakresu zadań czy harmonogramu pracy. Czas spędzony w firmie ma być bowiem jednym z kroków budowania Twojej kariery, a nie kilkutygodniowym obozem pracy.
Obiecujące pytanie w tytule, i żadnej odpowiedzi. Zero konkretów, tylko frazesy…