Start kariery » Praca » Praca za granicą » Czy jechać do pracy za granicę?
Praca Praca za granicą

Czy jechać do pracy za granicę?

Żyjesz w miarę otwartym świecie co daje Ci możliwość swobodnej pracy za granicą. Zanim jednak w wakacje, podobnie jak tysiące innych młodych ludzi wyjedziesz by sobie dorobić, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Chcesz przecież przytulic trochę grosza, poznać nowych ludzi  i dobrze się bawić, a nie zasuwać po 12 godzin w obozie pracy.

Określ swoje wymagania

Przemyśl co chcesz i co jesteś w stanie robić. Mówiąc krótko, jaka praca Cię interesuje i czy się do niej nadajesz. Nie każdy może osiem godzin rwać truskawki czy pakować kurczaki. Weź pod uwagę swoją kondycję psychiczną i fizyczną. Obiektywnie oceń swoje możliwości językowe – im lepiej się komunikujesz tym lepszą pracę możesz dostać.

Poznaj kraj docelowy

Poczytaj o nim w internecie, przejrzyj fora, wypożycz albo kup sobie książkę, poznaj panujące w nim zwyczaje. Liźnij też trochę informacji prawnych – szczególnie związanych z rynkiem pracy. Minimalną stawką godzinową, warunkami pracy, przysługującymi Ci świadczeniami czy ewentualnymi formalnościami, które będziesz musiał spełnić jako obcokrajowiec.

Nie ufaj byle komu

Unikaj niepewnych kontaktów. Z dystansem podchodź do nowo poznanych osób oferujących Ci intratną pracę za granicą. Nie zwracaj uwagi na ogłoszenia nie zawierające podstawowych informacji o autorze. Jeśli plakat zawiera wyłącznie nagłówek, imię i numer telefonu czy e-mail – wiedz, że coś może być nie tak. Korzystaj tylko z pewnych agencji pośrednictwa pracy. Ich listę możesz znaleźć np. na:  www.kraz.praca.gov.pl. Sprawdzaj je także na internetowych forach. Znajdziesz tam opinie osób, które już korzystały z  usług konkretnej firmy oraz czarne listy nieuczciwych pośredników. Bywa, że pod przykrywką znanych firm ukrywają się naciągacze, warto dowiedzieć się czy osoba, z którą współpracujesz rzeczywiście jest tym za kogo się podaje. Najlepszym źródłem informacji są zaufani znajomi.

Dopytuj i żądaj umowy

Zawsze wymagaj wszelkich szczegółów dotyczących pracy i firmy. Powinieneś znać miejsce do którego jedziesz, stawkę godzinową, wymagania oraz zakres obowiązków jakie będą Cie obowiązywać. Nie przyjmuj niczego na słowo, domagaj się umowy. Przeczytaj ją dokładnie, a w razie wątpliwości nie bój się pytać.

Nie płać przed wyjazdem

No chyba, ze za koszty przejazdu i wyrobienie obcojęzycznych dokumentów. Nie daj się jednak naciągnąć na zaliczki czy ofertę wynajmu mieszkania tuż przed wyjazdem. Nieuczciwe firmy często pobierają wysokie opłaty na różne rzekome cele związane z wyjazdem, a potem ulatniają się  z kasą. Nie raz zdarzyło się, ze osoby pojechały do docelowego państwa i zostawały same na lotnisku w obcym kraju.

Jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości nie ryzykuj

Pół biedy jeśli dasz się nabrać na kilkaset złotych. Gorzej jeśli trafisz na farmę niewolników albo do zagranicznej agencji towarzyskiej bez dowodu czy paszportu. Zawsze przed wyjazdem zostaw znajomym i rodzinie namiary na siebie oraz sprawdź numery telefonów i adresy konsulatów, które w razie potrzeby pomogą Ci wrócić do kraju. Miej też przy sobie trochę pieniędzy.

Nie tylko praca

Nikt nie lubi straszenia, dlatego na koniec warto wspomnieć, że jeśli wybierzesz dobrego pośrednika i trafisz do uczciwego pracodawcy, praca za granicą oprócz źródła dochodu może być także okazją do poznania nowych ludzi, doszlifowania języka i… imprezowania.

– O pracy w Niemczech dowiedziałem się od kumpeli ze studiów. Była już tam dwa razy więc miejsce było pewne. – wyjaśnia Michał, student politologi, pracujący za zachodnią granicą przy pakowaniu kurczaków. – W pierwszym tygodniu zapłaciłem 200 euro za ubezpieczenie i mieszkanie, potem już tylko zarabiałem – ponad siedem euro za godzinę. Weekendy były wolne, udało nam się nawet trochę pozwiedzać i poimprezować.

– Zatrudniłam się z koleżanką na farmie w Anglii przy zbieraniu owoców – truskawek i malin. Praca była ciężka, bo całymi dniami stałyśmy w polu. – opowiada Kasia studentka dziennikarstwa. – czasami też pakowałam zbiory na taśmie. Stawki były godzinowe – najniższa krajowa, ale i tak mi się opłacało. Nie było łatwo, ale przeżyłam fajną przygodę, poduczyłam się angielskiego i nawiązałam wiele nowych znajomości.

Na co zwracać uwagę przy szukaniu pracy za granicą?

– mierz siły na zamiary,

– poznaj kraj docelowy,

–  sprawdź pośrednika pracy,

– dowiedz się szczegółów prawnych,

– wymagaj umowy i wszelkich szczegółowych informacji,

– nie płać zaliczek,

– uważaj na siebie,

– baw się dobrze! 😉

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz