Start kariery » Biznes » Pół miliarda rządowego wsparcia pójdzie na pożyczki dla młodych przedsiębiorców
Biznes

Pół miliarda rządowego wsparcia pójdzie na pożyczki dla młodych przedsiębiorców

Jak zapewnił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, jeszcze w listopadzie ruszy rządowy program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który zakłada preferencyjne pożyczki  do 75 tys. zł na rozkręcenie biznesu dla studentów ostatnich lat i absolwentów. Ma to zachęcić młodych do pozostania w kraju.

Dla kogo i na co?

Przez najbliższe lata na program przeznaczonych zostanie 500 mln, a skorzystać będą mogły z niego osoby kończące swoją przygodę z uczelnią oraz byli studenci i uczniowie szkół średnich. Pieniądze w ramach pożyczki podstawowej można będzie przeznaczyć na wydatki związane z uruchomieniem działalności gospodarczej, a  z uzupełniającej na na zatrudnienie osoby bezrobotnej

Na jakich warunkach?

Wysokość pożyczki podstawowej może wynieść maksymalnie dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał (obecnie blisko 75 tys, zł) i udzielana będzie na 7 lat, Oprocentowanie w tym okresie wyniesie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP (0,56% w skali roku, na dzień 09.10.2014). Rozpoczęcie spłacania rat  można przesunąć do roku.

Polacy za granicą

Jak podała Rzeczpospolita, na koniec 2012 roku poza Polską było 2,13 mln Polaków. czyli o 70 tys. więcej niż w 2011 r. i 130 tys. niż w 2010 r. Czy rządowy program jest w stanie chociaż nieznacznie zatrzymać odpływ rodaków z kraju?

Źródło: wsparciewstarcie.info/tvp.info/wgospodarce.pl

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz