Jak zostać księdzem? Czym zajmuje się ksiądz? Jaką szkołę trzeba skończyć by zostać księdzem? Jaki powinien być ksiądz? Ile zarabia ksiądz? Hierarchia kościelna.
Spis treści
Czym zajmuje się ksiądz?
Ksiądz to w potocznym rozumieniu duchowny katolicki posiadający odpowiednie święcenia kapłańskie. Głównymi zadaniami księdza są; głoszenie słowa bożego, odprawianie mszy i udzielanie sakramentów (chrzest, ślub, bierzmowanie, spowiedź itd.) oraz przewodzenie wspólnocie wiernych. Proboszcz dba także o utrzymanie i remonty kościoła, przygotowanie obchodów świąt itd. Zadania duchownego zależą od jego tytułu.
Jaki powinien być ksiądz?
Ksiądz w swoich działaniach powinien kierować się dekalogiem i innymi dogmatami wiary. Powinien być dobry dla ludzi, bliski ich problemów, komunikatywny, charyzmatyczny, by tworzyć poruszające kazania. Atutem są umiejętności pedagogiczne – szczególnie gdy kapłan uczy w szkole. Proboszcz musi być dobrym menadżerem, aby sprawnie zarządzać parafią.
Jak zostać księdzem?
Żeby zostać księdzem należy ukończyć naukę w seminarium duchownym. By się do niego dostać kandydat musi spełnić kilka wymagań:
– ukończyć szkołę średnią oraz zdać maturę,
– posiadać metrykę chrztu i bierzmowania
– mieć świadectwo ślubu kościelnego rodziców,
– uzyskać odpowiednią opinie katechety>
Przed przyjęciem do seminarium, kandydat na księdza musi zdać egzamin pisemny z języka polskiego i najczęściej ustny z wiedzy katechetyczno-teologicznej. Podstawą wiedzy zwykle jest Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Niektóre seminaria wymagają także rozmowy z psychologiem. Przed złożeniem dokumentów należy także odbyć rozmowę z rektorem.
Zanim kandydat zostanie przyjęty na studia, przechodzi tzw. okres propedeutyczny , podczas którego sprawdzana jest autentyczność jego powołania. Nauka w seminarium trwa sześć lat. Po pięciu alumn przyjmuje święcenia pierwszego stopnia, a po szóstym właściwe święcenia kapłańskie. Następnie odprawiają swoją pierwszą mszę świętą.
W zależności od czasu i przebiegu posługi ksiądz może awansować.
Hierarchia kapłanów:
- diakoni
- wikariusze parafialni
- proboszczowie
- dziekani
- prałaci
- infułaci i mitraci
- protonotariusze apostolscy i protoprezbiterzy
- przełożeni wyżsi instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego na prawie papieskim (również laickich)
- wikariusze
- biskupi
- arcybiskupi
- arcybiskupi metropolici
- patriarchowie i arcybiskupi więksi
- kardynałowie biskupi, prezbiterzy i diakoni (tytuł honorowy — nie dający władzy poza udziałem w konklawe)
- Biskup Rzymski
Ile zarabia ksiądz?
Trudno jednoznacznie określić wysokość zarobków księdza. Zależy ona od miejsca i i sprawowanej funkcji. Głównym źródłem dochodu księdza są datki maszale oraz pieniądze uzyskane z pogrzebów czy sakramentów: ślubów, chrzcin. Księża zarabiają takę ucząc w szkole. Całkowite zarobki księży wahają się od kilkuset złotych w przypadku wikarego aż do blisko dziesięciu tysięcy na stanowisku dziekana w dużych diecezjach i biskupów.
Dodaj komentarz