Jak zostać radnym? Jakie warunki trzeba spełnić by być radnym? Jakie predyspozycje powinien mieć radny? Czym zajmuje się radny? Ile zarabia radny? Jakie przywileje przysługują radnemu? Obowiązki radnego.
Spis treści
Czym zajmuje się radny?
Radni to członkowie organów ustawodawczo — kontrolnych na trzech szczeblach samorządu terytorialnego (rady gminy, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego) oraz jednostek pomocniczych (gminy sołectwa, dzielnice, osiedla). Do głównych zadań radnych na wszystkich szczeblach należy:
– uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych do których został wybrany lub desygnowany,
– wybór przewodniczącego rady,
– reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy,
– utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami.
Obowiązki radnego
Radni podejmują najważniejsze decyzje dotyczące jednostki samorządowej, w której radzie zasiadają. M.in. w zakresie uchwalaniu budżetu, bezpieczeństwa, komunikacji, kultury, walki z bezrobocia, ochroną środowiska itd.
Jaki powinien być radny?
Zgodnie z kodeksem etyki, radny powinien kierować się zasadami bezstronności, rzetelności i jawności. Poza tym musi być uczciwy. Nie może wykorzystywać stanowiska do załatwiania własnych interesów. Dodatkowo powinien być otwarty na potrzeby społeczności lokalnej i właśnie nimi kierować się podczas sprawowania funkcji. Od radnego wymaga się znajomości prawa oraz problemów gminy, powiatu czy województwa. Z pewnością przydatne będą w pracy charyzma czy umiejętności oratorskie.
Jak zostać radnym?
Radnym może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada zaświadczenie o niekaralności. Aby wystartować w wyborach, należy założyć komitet wyborczy. Aby to zrobić trzeba zebrać 5 osób mających prawa wyborcze . Powołanie komitetu musi być poparte 20 podpisami wyborców z prawami wyborczymi. Jeśli kandydaci komitetu chcą startować w wyborach w więcej niż jednym województwie wymagane jest zebranie 1000 podpisów. Do zadań komitetu należy organizacja wyborów, zbierania podpisów ( zależnie od jednostki terytorialnej: od 25 dla gminy poniżej 20 000 mieszkańców do 300 dla województwa) pod listami kandydatów oraz tworzenie sprawozdania finansowego (wydatki na rzecz kampanii na mandat wynoszą od 750zł dla gminy do 5 000 zł dla województwa) .
Ilość głosów koniecznych do znalezienia się w radzie danej jednostce samorządu terytorialnego zależy od jej wielkości.
Niektóre przywileje radego
– w związku z wykonywaniem mandatu korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych
– radny nie może zostać zwolniony z pracy z powodu wykonywania mandatu
– pracodawca musi zwolnić radnego z wykonywanych obowiązków, aby mógł wziąć udział w obradach rady do, której należy
– przysługuje dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowe
– radny ma prawo do bezpłatnego urlopu na czas trwania kadencji
Ile zarabia radny?
Radny nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę, ponieważ jego stanowisko to służba. Przysługuje mu za to prawo do diety. Jest to rekompensata za utracone zarobki w czasie pełnienia funkcji, odgrywa także rolę zwrotu kosztów związanych z pełnieniem mandatu. Wysokość diety ustalana jest przez radę, różnią się w poszczególnych regionach.
Dodaj komentarz