Start kariery » Biznes » Na czym polegają flipy mieszkaniowe i czy można na nich zarobić?
Biznes

Na czym polegają flipy mieszkaniowe i czy można na nich zarobić?

Pojęciem, które coraz częściej zyskuje na popularności, lecz także wzbudza sporo kontrowersji, jest flip mieszkania. W mediach pojawiają się informacje o dużych sumach pieniędzy, jakie udało się zarobić inwestorom, którzy „flipują”. Właśnie z tego względu niektóre osoby uważają to za świetny sposób na szybki zarobek bez ponoszenia dużego ryzyka. Niemniej jednak zdarzają się również takie przypadki, w których inwestorzy przeznaczają spory kapitał w nieruchomości, po czym okazuje się, że jednak nie mogą dla nich znaleźć nowego właściciela przez długi czas. Jak zatem wygląda to w rzeczywistości? Czy flipy mieszkaniowe to dobry sposób na szybki i łatwy zarobek?

Co to jest flip mieszkania i co warto wiedzieć na jego temat?

Flip mieszkania charakteryzuje wysoka stopa zysku, którą można osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie. To bardzo dobra alternatywa dla tych osób, które nie chcą wynajmować mieszkania długoterminowo, wcale nie dziwi więc fakt, iż flipy zyskują coraz większe zainteresowanie wśród nowych inwestorów.

Flipy mieszkaniowe to inwestycja w zakup mieszkania – na rynku pierwotnym bądź wtórnym – za okazyjną cenę. Po zakupie takie mieszkanie może być remontowane i poddawane zabiegom, które podnoszą jego standard, a następnie sprzedawane ze znacznym zyskiem. Sprzedaż może nastąpić również od razu po zakupie nieruchomości z tego względu, że inwestorzy z reguły wyszukują takich mieszkań, które mają zaniżoną cenę. Sprzedający często są postawieni niemal pod ścianą i z różnych przyczyn może spieszyć im się z finalizacją sprzedaży. Takie osoby mogą być również nieświadome realnej wartości własnego mieszkania, dlatego oferują je w znacznie niższej cenie.

Osoba, która na co dzień zajmuje się „flipowaniem” wie, jak dostrzec takie okazje i jak wykorzystać je na własną korzyść. W niektórych mieszkaniach wystarczy wprowadzić jedynie kilka poprawek i udogodnień, aby znacząco podnieść jego wartość.

Flipowanie mieszkań a szybki zarobek

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy flipy mieszkaniowe są dobrym sposobem na szybki zarobek. Inwestorzy muszą wziąć pod uwagę to, że inwestowanie i zarabianie w ten sposób uzależnione jest od kilku kluczowych kwestii.

To, czy flipy okażą się ciekawą alternatywą inwestycyjną uzależnione jest od:

  • wiedzy na temat rynku nieruchomości,
  • wielkości kapitału,
  • szybkości i spostrzegawczości – w poszukiwaniu dobrych okazji i umiejętność wyszukiwania wszystkich niezbędnych informacji na ich temat,
  • szybkości ponownej sprzedaży i zwrotu zainwestowanych środków.

Kluczowym aspektem we flipowaniu jest dokładne sprawdzenie stanu mieszkania przed jego zakupem. Inwestorzy nieraz muszą sporo poczekać na to, aby do mieszkania – w które zresztą zainwestowali spory kapitał – znalazł się nowy nabywca, dlatego często na temat zupełnie nietrafionych inwestycji i mieszkań milczą.

Sprawdzenie stanu prawnego mieszkania jest niezwykle ważne bowiem niektóre nieruchomości, z racji tego, że są sprzedawane po bardzo niskich cenach, mogą mieć liczne wady prawne. W takich sytuacjach inwestorzy mogą liczyć na pomoc prawnika. Prawnik od nieruchomości może dokładnie zbadać stan prawny danej nieruchomości, a co za tym idzie, może uchronić inwestora przed utratą dużego kapitału oraz przed ulokowaniem środków w mieszkanie „z okazji”, które z przyczyn prawnych nie nadaje się do zakupu, a tym bardziej do ponownej sprzedaży.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz