Start kariery » Finanse i przedsiębiorczość » Zostań rentierem, czyli o dochodzie pasywnym
Finanse i przedsiębiorczość

Zostań rentierem, czyli o dochodzie pasywnym

Dochód pasywny rozpala wyobraźnię wielu osób. Wystarczy wpisać to hasło w wyszukiwarkę Google, a wyskoczy nam wiele blogów i stron poświęconych tematyce dochodu pasywnego.  Któż z nas nie chciałby bowiem prowadzić życia rentiera, czyli osoby która nie utrzymuje się z pracy, lecz ze zgromadzonego majątku?

Co to jest dochód pasywny?

Termin ten robi furorę m.in. dzięki książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Roberta Kiyosakiego. Autor uważa, że niezależność finansową można osiągnąć poprzez dochód pasywny, czyli osiąganie dochodu bez konieczności angażowania swojej pracy lub czasu. Dochód pasywny uzyskuje się wtedy, gdy zgromadzone środki finansowe lub raz  poniesiony wysiłek przynosi ciągłe zyski. Osoba, która utrzymuje się nie z wykonywanej pracy, lecz ze zgromadzonego majątku staje się rentierem.

Jak zatem zostać rentierem?

Niewielu z nas miało szczęście urodzić się bogatym i spędzać beztrosko czas na spełnianiu swoich marzeń i realizacji pasji. Polacy są narodem na dorobku, przekazywanie majątku z pokolenia na pokolenie dopiero się zaczyna. Mało kto z nas utrzymuje się wyłącznie dzięki wynajmowi mieszkań lub z odsetek bankowych. Większość musi ciężko pracować na swoje utrzymanie, często wykonując znienawidzoną pracę.

Czy oznacza to jednak, że nie mamy szansy na uzyskiwanie dochodu pasywnego? Wcale nie. Jest wiele możliwości osiągania dochodu z raz wykonanej pracy lub ze zgromadzonego majątku.

Przykładem dochodu pasywnego mogą być:

  • odsetki z lokat bankowych
  • dochody z tytułu wynajmowanych nieruchomości
  • dochody z posiadanego serwisu internetowego (np.: dzięki programom partnerskim lub wyświetlanym na stronie klamom)
  • dochody z praw autorskich z wydanej książki np.; w formie ebooka
  • dochody z marketingu sieciowego MLM
  • dywidendy z tytułu udziałów w spółkach lub z tytułu posiadanych akcji
  • dochody z tytułu sprzedawanej franszyzy

Co zrobić, aby uzyskać dochód pasywny?

Pasywny, czy nie, aby osiągnąć dochód trzeba się jednak wysilić.  Jak widać powyżej, istnieją zasadniczo trzy możliwości uzyskania dochodu pasywnego:

  • poprzez zgromadzenie  (zaoszczędzenie) odpowiednio dużych środków finansowych i dalsze umiejętne  inwestowanie na przykład w różnorakie instrumenty finansowe typu: lokaty, fundusze lub akcje
  • poniesienie wysiłku w celu zbudowania własnego biznesu, a następnie osiągania z tego tyułu dochodu ( dywidendy, opłaty franczyzowe)
  • wykonanie wysiłku intelektualnego, na przykład poprzez stworzenie zarabiającego bloga, sprzedającego się oprogramowania lub poczytnego ebooka.

Która forma dojścia do dochodu pasywnego jest ci najbliższa?  Zastanówmy się nad wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań:

Sposób dojścia do dochodu pasywnegoWadyZalety
OszczędzanieDługi, wieloletni proces wymagający sporych poświęceńOszczędzanie nie wymaga specjalnych umiejętności, jest dla każdego
Zbudowanie własnego biznesuRyzyko związane z bankructwem lub niewypałem interesuMożliwość stworzenia wartościowej firmy, dzięki której inne osoby będą miały zatrudnienie
Stworzenie autorskiego produktuNie dla każdego, trzeba posiadać odpowiednie umiejętności (np.: programowania) lub umiejętność pisaniaKrótki proces tworzenia, nieograniczone możliwości zarobkowania, małe zaangażowanie środków finansowych

Jak widać zanim zaczniemy wieść życie rentiera trzeba się wcześniej wziąć do roboty. Powodzenia!

 dochód pasywny3 kroki do wolności finansowej to poradnich dla tych, którzy chcą w krótkim czasie cieszyć się dodatkowym, pasywnym dochodem. Z książki tej dowiesz się, jak osiągnąć finansowąność i żyć życiem rentiera. StartKariery poleca tę pozycję wszystkim dbającym o swoją finansową przyszłość.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz