Start kariery » Biznes » Sprzedaż towarów poza UE – o czym należy pamiętać?
Biznes Finanse i przedsiębiorczość

Sprzedaż towarów poza UE – o czym należy pamiętać?

Sprzedaż krajowa to codzienność wielu przedsiębiorców. Podatkowy ból głowy zaczyna pojawiać się w momencie, kiedy z działalnością zamierzamy wyjść na rynki zagraniczne. Dzisiaj opowiemy więcej o sprzedaży towarów poza UE, która wydaje się najbardziej skomplikowana dla niedoświadczonych handlowców.

Numer EORI jako najważniejszy czynnik

Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązek posiadania numeru EORI pojawia się w przypadku każdej transakcji, która nie jest transakcją krajową czy w ramach Unii Europejskiej, także jeśli przedsiębiorca zamierza importować towary do UE. Sam kod EORI rejestrowany jest w Unijnym Systemie Rejestracji Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych, a więc dotyczy wyłącznie przedsiębiorców (osoby fizyczne mogą przewozić towary pomiędzy krajami, o ile robią to w celach prywatnych). Numer EORI jest niezbędny, aby dopełnić wszelkich celnych formalności związanych z importem towarów do krajów członkowskich lub ich eksportem poza UE.

Kod EORI nadawany jest raz dla jednego podmiotu gospodarczego, a przedsiębiorca musi go posiadać zanim przeprowadzi pierwszą transakcję, która wymaga jego posiadania. Nie jest to zatem bardzo uciążliwe – formalności załatwiamy raz, a eksport i import towarów z całego świata staje się prosty.

Kod EORI funkcjonuje w całej Unii

Obecnie dostępna jest wyszukiwarka numerów EORI, która działa we wszystkich krajach UE. Dzięki temu każdy może sprawdzić wiarygodność przedsiębiorcy. Wspomniany rejestr to także możliwość sprawdzenia listy organów państwowych wydających kod w naszym regionie oraz szczegółów dotyczących samego wniosku o wydanie EORI.

Jak znaleźć się w systemie Rejestracji Podmiotów Gospodarczych?

  1. Należy założyć konto na platformie PUESC.
  2. Następnie złożyć wniosek o wydanie kodu EORI na tej platformie.
  3. Kolejno zarejestrować podmiot gospodarczy także w Systemie Informacyjnym Skarbowo-Celnym.

Ważne jest także to, że kod EORI uzyskamy bezpłatnie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w imieniu firmy formalności dopełnia pełnomocnik. Wówczas opłata wynosi symboliczne 17 zł. Cała procedura w normalnych warunkach trwa nie dłużej niż kilka dni.

Może się także zdarzyć, że wniosek zawierać będzie błędy, wtedy cała procedura ulegnie wydłużeniu, a przedsiębiorca może otrzymać tymczasowy kod EORI na okres 30 dni, w czasie których ma on czas na poprawę wniosku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kodu EORI lub jego wyglądu, wejdź na: https://taxology.co/pl/co-to-jest-numer-eori-i-jak-go-uzyskac/.

Transakcje z Wielką Brytanią

Trwało to długo, ale w końcu doszło do skutku. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. To powoduje, że wysyłka towarów do tego kraju to eksport, a zakup towarów w Zjednoczonym Królewskie to import, więc każda tego typu transakcja wymaga od przedsiębiorcy posiadania kodu EORI. Warto o tym pamiętać, bo bez kodu EORI niemożliwa będzie odprawa celna, a więc także odbiór czy wysyłka towarów z i do Wielkiej Brytanii.

Te same procedury dotyczą firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii w sytuacji, gdy będą oni chcieli dokonać transakcji z podmiotem zarejestrowanym w krajach UE. Po więcej porad dotyczących rozliczeń i nowości podatkowych zapraszamy na: https://taxology.co/pl/.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz