Jak zostać kierowcą autobusu? Czym zakuje się kierowca autobusu? Jakie predyspozycje powinien mieć kierowca autobusu? Ile zarabia kierowca autobusu?
Spis treści
Czym zajmuje się kierowca autobusu?
Kierowca autobusu jest to osoba zajmująca się bezpiecznym przewozem osób, pojazdem przeznaczonym dla minimum 9 pasażerów łącznie z prowadzącym. Kierowca autobusu może być zatrudniony w komunikacji miejskiej, lokalnej lub międzymiastowej firmie przewozowej czy w PKS. W każdym z tych miejsc różna jest częstotliwość przystanków, rodzaj prowadzonej maszyny i ilość przejechanych kilometrów. Cechą wspólną jest taka sama konieczność uwagi na życie i zdrowie pasażerów.
Jaki powinien być kierowca autobusu? Jakie predyspozycje powinien mieć kierowca autobusu?
Kierowca autobusu musi być osobą odpowiedzialną, opanowaną i uważną. Cały czas musi reagować na sytuację panującą na drodze. Kierowca autobusu nie może budzić przeciwwskazań medycznych, powinien być zdrowy fizycznie i odporny na stres. Podstawa jest znajomość przepisów ruchu drogowego.
Jak zostać kierowca autobusu?
Aby zostać kierowcą autobusu należy posiadać prawo jazdy kategorii D1 – w przypadku chęci kierowania pojazdami do 17 pasażerów łącznie z kierowcą, lub D dla autobusów o większej pojemności.
Wymagania kwalifikacji do kursu:
– ukończone 21 lat
– prawo jazdy kategorii B,
– posiadanie zaświadczenia lekarskiego i psychologicznego.
Kursy na kategorię D1 składa się z 20 godzin teorii oraz 30 godzin zajęć praktycznych, aby uzyskać prawo jazdy kategorii D trzeba wyjeździć 30 godzin więcej (lub10 godzin więcej, w przypadku posiadania kategorii C). Dodatkowo, obowiązuje kurs kwalifikacji wstępnej trwający 280 godzin.
Ile zarabia kierowca autobusu?
Zarobki kierowcy autobusu zależą od miejsca, w którym jest zatrudniony. Najwięcej, bo kilka tysięcy złotych zarabiają kierowcy jeżdżący na długich odcinkach, spędzający za kółkiem najwięcej czasu. Gorzej wyglądają zarobki w komunikacji miejskiej, tutaj można liczyć na ok 2000 zł miesięcznie.
Dodaj komentarz