Jak zostać tłumaczem przysięgłym? Jaką szkołę trzeba skończyć by zostać tłumaczem przysięgłym? Ile zarabia tłumacz przysięgły? Czym zajmuje się tłumacz przysięgły? Jakie kryteria musi spełniać tłumacz przysięgły?
Czym zajmuje się tłumacz przysięgły? Obowiązki tłumacza przysięgłego
Tłumacz przysięgły to osoba zaufania publicznego zajmująca się przekładaniem dokumentów urzędowych i procesowych na inny język, a także uwierzytelnianiem odpisów dokumentów i istniejących już tłumaczeń. Jego zadaniem jest możliwie najwierniejsze przetłumaczenie wypowiedzi lub otrzymanego tekstu z uwzględnieniem specyficznego języka oraz obowiązujących zasad formalnoprawnych.
Tłumacz przysięgły tłumaczy m.in: świadectwa, zaświadczenia, akty i umowy notarialne, certyfikaty, faktury, indeksy i suplementy, pełnomocnictwa, dokumenty bankowe, medyczne, finansowe, zaświadczenia izby lekarskiej, testamenty, wyroki sądowe itd. Do obowiązków tłumacza przysięgłego należy także tłumaczenie ustne w czasie rzeczywistym np. podczas rozpraw sadowych, konferencji międzynarodowych itd.) . Najczęściej tłumacz przysięgły przeprowadza także standardowe tłumaczenia, tekstów różnej objętości, rozmów itd.
Spis treści
Jaki powinien być tłumacz przysięgły?
Jakie predyspozycje musi mieć tłumacz przysięgły?
Tłumacz przysięgły musi biegle znać języki na których pracuje, wraz ze specjalistycznym słownictwem oraz podstawami obowiązującego prawa, w przypadku tłumaczeń sądowych. Tłumacz przysięgły powinien być rzetelny i dokładny. Niezbędna jest umiejętność tłumaczenia symultanicznego oraz dobra pamięć i podzielność uwagi.
Jak zostać tłumaczem przysięgłym?
Kandydat na tłumacza przysięgłego musi:
– ukończyć studia magisterskie na kierunku filologia lub innym kierunku, w tym wypadku dodatkowo, studia podyplomowe w zakresie tłumaczenia, odpowiednie dla konkretnego języka,
– być obywatelem Polski, kraju członkowskiego UE lub kraju EFTA , państwa stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub na zasadach wzajemności, obywatelem innego państwa
– znać język polski,
– mieć zdolność prawną,
– nie można być karanym za przestępstwo umyślne, przestępstwo skarbowe lub za nieumyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego,
– uzyskać pozytywny wynik egzaminu na tłumacza przysięgłego.
Egzamin na tłumacza przysięgłego. Jak wygląda egzamin na tłumacza przysięgłego?
Aby podejść do egzaminu na tłumacza przysięgłego należy dostarczyć pisemne podanie do Ministerstwa Sprawiedliwości, a po wyznaczeniu terminu uiścić opłatę. Egzamin przeprowadzany jest raz do roku i składa się z części pisemnej oraz ustnej. W obu przypadkach zdający musi przetłumaczyć po 2 teksty z języka polskiego na obcy i odwrotnie, w sumie należy dokonać osiem tłumaczeń. Po zdaniu egzaminu i spełnieniu wszystkich wymogów, tłumacz zostaje wpisany na listę tłumaczy przysięgłych, co daje mu uprawnienia do wykonywania zawodu.
Ile zarabia tłumacz przysięgły?
Zarobki tłumacza przysięgłego zależą od znanego języka (im mniej popularny tym drożej) i zleceniodawcy. Stawki tłumaczeń dla instytucji państwowych, są narzucane przez Ministerstwo Finansów. W przypadku zleceń prywatnych, mieszczą się w granicach 20 – 40 zł za stronę. Miesięczna pensja tłumacza przysięgłego wynosi 2000 – 5000 zł.
Jak zostac w 3 zdaniach tlumaczem przysieglym, mam ukonczone studia wyzsze i tytul inz. i teraz chce zostac tlumaczem przysieglym z jezyka ang. jak to zrobic ?????