Jak zostać dietetykiem? Czym zajmuje się dietetyk? Jaki powinien być dietetyk? Ile zarabia dietetyk? Gdzie pracuje dietetyk?
Spis treści
Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetyk jest specjalistą do spraw żywienia indywidualnego i zbiorowego. Ocenia wpływ diety na ludzi organizm i dostosowuje ją w zależności od wieku czy stanu zdrowia. Zajmuje się tworzeniem indywidualnego jadłospisu dla klienta przydatnego szczególnie w przypadku uprawiania wyczynowo sportu, otyłości, niedożywienia, leczenia czy rehabilitacji po chorobach. Dietetyk czuwa także nad prawidłowym wdrażaniem diety i nadzoruje jej przebieg. Ponadto, zajmuje się badaniem produktów spożywczych, ocenia ich jakość, wpływ na organizm, a także związek między przyrządzaniem potraw na ich zawartość odżywcza.
Jaki powinien być dietetyk?
Dietetyk musi być cierpliwy, otwarty na ludzi, komunikatywny i kulturalny. Powinien odznaczać się dokładnością przy sporządzaniu jadłospisów i wykonywaniu badań. Koniecznie musi posiadać odpowiednią wiedzę na temat żywienia i ludzkiego organizmu gdyż od jego decyzji zależy zdrowie pacjenta.
Gdzie pracuje dietetyk?
Dietetyk znajdzie pracę w gabinetach dietetycznych, szpitalach, sanatoriach, centrach dietetyki i żywienia, zakładach przemysłu farmaceutycznego i spożywczego czy klubach fitness i siłowniach. Często dietetycy prowadzą także swoją działalność gospodarczą.
Jak zostać dietetykiem?
Dietetykiem nie można zostać od tak sobie. Związane jest to z wpływem na zdrowie pacjentów. Konieczne jest wykształcenie w tym kierunku, które można uzyskać w szkołach policealnych lub kończąc studia wyższe. Podczas trwania nauki przyszły dietetyk zyskuje wszelkie konieczne wiadomości teoretyczne (m.in. z zakresu: biochemii, podstaw żywienia człowieka itd.) oraz umiejętności praktyczne. Zainteresowany studiami w tym kierunku? Sprawdź, czy warto studiować dietetykę.
Ile zarabia dietetyk? Zarobki dietetyka.
Wynagrodzenie dietetyka zależy od miejsca i stażu pracy. Może on liczyć na zarobki od około 1500 – 2000 zł w zakładach publicznych po nawet 8000 zł w zakładach prywatnych. Oczywiście pensja często związane jest od ilości przyjętych pacjentów.
[…] By dostać się na dietetykę zazwyczaj musisz zdać chemię i biologię na maturze. Niektóre uczelnie mają mniejsze wymagania, bywa, że wystarczy tylko zdany egzamin dojrzałości. Co ważne, wraz z dokumentami, musisz dostarczyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań dla Twojej pracy w zawodzie dietetyka. […]
Dietetyka to szybko rozwijająca się branża, więc trzeba się ciągle szkolić, żeby być na bieżąco. Ja odbyłam praktykę tutaj i cenię sobie zdobytą wiedzę.