Najprostszym sposobem na zarabianie na swoim blogu lub portalu internetowym jest zamieszczenie automatycznie wyświetlanych reklam kontekstowych Adsense. Dzięki współpracy z Google w łatwy sposób można zacząć zarabiać w Internecie. Co to jest Adsense i ile można na tym zarobić?
Co to jest Adsense?
Adsense to produkt automatycznie wyświetlający reklamy Google. Surfując po internecie napotykamy na nie na każdym kroku – zarówno na profesjonalnych portalach, jak i amatorskich blogach. Cechą Adsense jest ich kontekstowość, co oznacza, że na stronach poświęconych np: modzie wyświetlają się reklamy sklepów z odzieżą, a na portalach finansowych pojawiają się reklamy funduszy lub lokat bankowych. Dodatkowo dzięki cookies reklamy za nami podążają – jeśli Google zauwazy, że szukamy w sieci konkretnego produktu, na przykład telefonu komórkowego, to będzie nam wyświetlał właśnie reklamy nowych modeli komórek.
Jak umieścić reklamy Adsense na swojej stronie?
Reklamy Adsense może umieścić prawie każdy właściciel strony internetowej. Z programu wykluczone są jednak strony, które publikują na przykład pornografię lub hazard. Aby zacząć zarabiać na Adsense należy zgłosić swoją stronę do systemu, poczekać 2-3 dni na akceptację ze strony Google, a następnie umieścić kod wybranej formy reklamy na swojej stronie. Kod Adsense można wkleić bezpośrednio do kodu strony lub w systemach typu WordPress umieścić w odpowiednich widgetach.
Google płaci nie za wyświetlenia reklamy, a za kliknięcia. Jesli ktoś kliknie w reklamę na naszej stronie, to system automatycznie nalicza odpowiednią stawkę. Stawki za kliknięcie różnią się znacząco. Najdroższe są kliknięcia w reklamy produktów finansowych: funduszy, ubezpieczeń, lokat. Wtedy wydawca może liczyć nawet na kilka złotych za kliknięcie. Grosze dostaje się za kliki w autoreklamy Google.
Należy przy tym pamiętać, że Google doskonale wie, które kliknięcia były naturalne, a które sztuczne. Dlatego też nie warto kombinować i sztucznie nabijac kliknieć – grozi za to usunięcie z programu i utrata zarobionych pieniędzy. Nie wolno również zachęcać na stronie do kliknięć lub umieszczać reklamy w taki sposób, że internauta nie będzie miał świadomości, że klika na reklamę.
Od czego zależy wysokość zarobków w Adsense? Od wielu czynników: ilości wejśc na stronę, wyświetleń, tematyki strony, rozmieszczenia reklam. Mało popularne strony o niszowej tematyce zarobią niewiele, zaś popularne strony, powiedzmy o tematyce finansowej mogą zarabiać i kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.
Po przekroczeniu ustalonej kwoty wynagrodzenia za kliknięcia Google dokonuje przelewu na wskazane przez nas konto.
Adsense a podatki
Jak każdy dochód i wynagrodzenie z tytułu reklam Adsense powinno być przez nas zgłoszone do urzędu skarbowego. Jak rozliczać podatek za wpływy z tytułu Adsense? Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, to sprawa jest prosta. Po otrzymaniu przelewu wystawiamy Google fakturę. Nie musimy jej wysyłać do biura w Irlandii – jest to jedynie „podkładka” dla naszej księgowości. Jeśli nie prowadzimy działalności, a wpływy z Adsense są sporadyczne, to można rozliczać się z podatków na podstawie wynajmu powierzchni reklamowej na stronie. Wtedy wypęłnia się PIT-53 i płaci odpowiedni podatek w kolejnym miesiącu po otrzymaniu przelewu.
Trudno było znaleźć ten post w google, strona ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie w 2015 stało się bardzo trudne, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera