Od najmłodszych lat wiele osób marzy by zostać gwiazdą filmową. Czerwony dywan, sława, wywiady i mnóstwo pieniędzy to standardowe atrybuty aktora. Rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej. Wybić jest się trudno, studia nie gwarantują pracy, a królów srebrnego ekranu jest niewielu.
Spis treści
Dla kogo aktorstwo?
Dla osób zdecydowanych, że to co chcą w życiu robić to właśnie gra sceniczna. Potrzebny jest odpowiedni charakter i predyspozycje. Jak można przeczytać na stronie łódzkiej filmówki, kandydat powinien posiadać: „twórczą wyobraźnię, wrażliwość, osobowość i odporność psychiczną, prawidłową wymowę, wrażliwy słuch, odpowiedni głos, poczucie rytmu, ponadprzeciętną sprawność fizyczną”. Dodatkowo musisz interesować się sztuką i kulturą.
Jak dostać się na aktorstwo?
Nie jest to sprawa łatwa, ale wykonalna. Oczywiście świadectwo maturalne to za mało. Czeka Cię egzamin. W Łódzkiej Szkole Filmowej musisz przygotować: cztery wiersze, dwa monologi, cztery fragmenty prozy oraz dwa utwory wokalne z określonych epok i gatunków. Sam sprawdzian umiejętności składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich dotyczy oceny: warunków scenicznych głosu, słuchu, wymowy oraz interpretacji wiersza i prozy. Drugi to prezentacja przygotowanych utworów. Trzeci zaś obejmuję sprawdzenie podstawowych umiejętności aktorskich, także przed kamerą, ocenę sprawności fizycznej (krótki układ gimnastyczny), oraz zdolności tanecznych. Należy także wykazać się znajomością problemów życia kultury w Polsce i na świecie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Krótko mówiąc, jeśli nie potrafisz tańczyć, śpiewać i zrobić mostka, to nie masz czego szukać w słynnej filmówce. Podobne wymagania obowiązują w innych uczelniach.
Jakie przedmioty na aktorstwie?
Elementarne zadania aktorskie, wiersz, proza, podstawy gry aktorskiej, praca przed kamerą, sceny współczesne, sceny klasyczne, techniki impostacyjne, piosenka, rytmika, wymowa, praca z reżyserem, intonacja głosu, taniec, pantomima, historia filozofii, pływanie, teatr współczesny, historia sztuki, antropologia kultury, etyka itd.
Jakie specjalności na aktorstwie?
Na aktorstwie czeka na Ciebie kilka specjalizacji:
- wokalno-aktorska,
- aktorstwo dramatyczne,
- śpiew solowy i aktorstwo,
- pantomimiczno- ruchowa,
- aktor teatru tańca,
- aktorstwo teatru lalek.
Jaka praca po aktorstwie?
Aktora w teatrze, kinie czy telewizji. Poza tym możesz znaleźć pracę prowadząc warsztaty, nauczając innych. A także w licznych instytucjach kultury.
[…] dróg prowadzących na scenę lub przed światła kamer. Najbardziej klasycznym wyborem są studia aktorskie. Nie wszyscy jednak są w stanie przejść rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której […]