Czy nadajesz się na biologię? Jak dostać się na biologię? Czego uczy się na biologii? Jakie specjalności są na biologii? Gdzie można pracować po biologii?
Spis treści
Dla kogo biologia?
Jeśli myślisz o biologii, powinieneś interesować się także chemią, znać podstawy matematyki, przyda się znajomość angielskiego. Musisz być również dokładny, rzetelny i cierpliwy. Szczególnie jeśli myślisz o pracy w laboratorium. Na studiach nie ominie Cię wkuwanie. Biologia jest obszerną dziedziną, w której liczą się szczegóły i spora wiedza. Jeśli nie masz smykałki do nauk przyrodniczych, nie pakuj się w biologię – nic z tego nie będzie.
Jak dostać się na biologię?
Przede wszystkim musisz dobrze zdać maturę z biologii. Często pod uwagę jest brany także dodatkowy przedmiot np. chemia, matematyka, fizyka, język polski, jeden z języków obcych. Tak jest na Uniwersytetach Jagiellońskim i Warszawskim.
Czego będziesz się uczył na biologii?
Matematyki, chemii organiczna, fizyki, immunologii, mikrobiologii, biochemii, genetyki, wirusologii, botanika, biologia roślin, statystyka, ekologii ogólnej, biologii komórki, histologii, zoologi, ewolucji, fizjologii zwierząt itd.
Jakie specjalności na biologii?
Na biologii czeka na Ciebie sporo rozmaitych specjalności, np.:
- biologia zwierząt,
- biologia roślin,
- biologia ogólna i eksperymentalna,
- biologia człowieka,
- biologia środowiskowa,
- fizjologia eksperymentalna,
- genetyka i biologia rozrodu,
- biologia środowiskowa,
- biotechnologia,
- biologia komórki i organizmu,
- mikrobiologia ogólna,
- neurobiologia,
- biologia z nauczaniem chemii,
- biologia i geografia,
- przyrodoznawstwo.
Jaka praca po biologii?
Miejscem pracy absolwenta biologii mogą być grody zoologiczne i botaniczne, laboratoria, ośrodki badawcze, placówki służby zdrowia itd. Biolog poświęcić się może takzę pracy naukowej lub zostać nauczycielem w rożnych rodzajach szkół.
Dodaj komentarz