Start kariery » Pozostałe » Prawo w Polsce
Pozostałe

Prawo w Polsce

Każdy obywatel państwa polskiego podlega prawom w nim panującym. Niewiele osób jednak zna i rozumie zawiłości przepisów i regulacji. W takich sytuacjach należy skorzystać z pomocy prawnika. W zależności od okoliczności pomocny może okazać się radca prawny, adwokat lub komornik. Wiedząc czym zajmują się wspomniane profesje, łatwo wybrać odpowiedniego specjalistę

Kim jest absolwent prawa?


Prawnik to osoba, która ukończyła 5-letnie magisterskie studia prawnicze. Tytuł ten przysługuje nawet absolwentom, którzy nie praktykują wyuczonego zawodu. Osoba, która skończyła prawo może pochwalić się szeroką wiedzą na temat przepisów oraz regulacji, stąd uprawniona jest do udzielania porad prawnych.

Jakie są drogi rozwoju po prawie?


Chcąc rozszerzyć swoje kompetencje, młody prawnik po uzyskaniu tytułu magistra może zdecydować się na rozpoczęcie aplikacji, która otworzy przed nim nowe ścieżki kariery, m.in. pozwoli na otwarcie własnej kancelarii. Do najczęściej wybieranych praktyk prawniczych należą:

aplikacja adwokacka,
aplikacja radcowska,
aplikacja sędziowska,
oraz aplikacja prokuratorska.


Wśród mniej popularnych praktyk wskazać można aplikację komorniczą, notarialną, kuratorską oraz legislacyjną. Czas trwania poszczególnych aplikacji różni się i wynosi między 10 miesięcy a 3 lata.

Radca prawny czy adwokat – w jakich sytuacjach mogą pomóc?


Osoby poszukujące konsultacji lub pomocy prawnej często zastanawiają się z czyjej pomocy powinny skorzystać. Prawnik, którego wybiorą z pewnością dołoży wszelkich starań, aby rozwiązać sprawę klienta. Warto jednak podkreślić, że radca prawny specjalizuje się częściej w prawie rodzinnym, upadłościach konsumenckich, przygotowywaniu stosownych umów lub aktów prawnych, a także w obsłudze firm. Adwokat zaś częściej występuje na sali rozpraw reprezentując swoich klientów w rozmaitych sprawach, np. karnych. Należy wspomnieć, że od 2015 roku zawody radcy oraz adwokata zostały nieco ujednolicone. Radca prawny zyskał bowiem prawo do występowania przed sądem, które wcześniej zarezerwowane było jedynie dla absolwenta aplikacji adwokackiej. Wiedząc jakiego profesjonalistę wybrać, klient ma pewność, że otrzyma pomoc prawną jakiej potrzebuje.

Artykuł opracowano we współpracy z legalalliance.pl

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz