Start kariery » Biznes » Pomysł na biznes » Jak otworzyć gabinet stomatologiczny?
Pomysł na biznes

Jak otworzyć gabinet stomatologiczny?

Jak otworzyć gabinet stomatologiczny? Kto może otworzyć gabinet stomatologiczny? Jakie wymagania trzeba spełnić żeby otworzyć gabinet stomatologiczny? Jak wybrać lokal na gabinet stomatologiczny? Koszty gabinetu stomatologicznego. Formalności przy otwieraniu gabinetu stomatologicznego. Sprzęt stomatologiczny.

Biznesplan to podstawa – planowanie gabinetu stomatologicznego

Jak każda inicjatywa, również otwarcie gabinetu stomatologicznego wymaga wcześniejszego zaplanowania. Pozwoli nam to uniknąć niespodziewanych problemów. Trzeba przede wszystkim wykonać rozpoznanie rynku, wybrać lokalizację, oszacować koszty oraz określić źródła finansowania inwestycji. Już na początku warto pomyśleć o perspektywach rozwoju firmy, a także działaniach marketingowych.

Działalność gospodarcza – własna firma konieczna do otwarcia gabinetu stomatologicznego

Jeśli nie mamy jeszcze działalności gospodarczej, to jej otwarcie będzie pierwszym krokiem na drodze do wymarzonego gabinetu dentystycznego. Wiąże się z nim kilka formalności m.in.: wypełnienie właściwego wniosku czy wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędzie Skarbowym.

Wymagania formalne – dentysta otwiera zakład stomatologiczny

Stomatolog pragnący otworzyć własny gabinet musi spełnić określone kryteria:

– mieć odpowiednie wykształcenie

– posiadać prawo do wykonywania zawodu
– oprócz stażu wypracować co najmniej dwuletnia praktykę zawodową
– być członkiem Okręgowej Izbie Lekarskiej
– otworzyć zgodną z przeznaczeniem działalność gospodarczą

Lokal – bo liczy się wygoda dentysty i pacjenta

Wybierając pomieszczenia na gabinet należy pomyśleć o odpowiedniej lokalizacji. Oczywiście im bliżej centrum tym większy czynsz. Jeśli planujemy pracować sami dobrym pomysłem jest otwarcie działalności we własnym mieszkaniu jeśli pozwala na to jego metraż. Powierzchnia minimalna na jeden fotel to około 15 – 20 metrów kwadratowych. Nie może być za ciasno – nikt nie lubi się gnieździć w niewielkich pomieszczeniach. Dotyczy to głównie poczekalni, która musi być przystosowana do średniej ilości pacjentów jaką przewidujemy. Nie wolno zapomnieć o ubikacji dla oczekujących na wizytę oraz pomieszczeniu socjalnym dla nas.

Ściany, meble i podłogi

Ściany w gabinecie powinny zostać pomalowane w ciepłe kolory np. żółte czy jasnoniebieskie – pozornie to szczegół, ale może wpływać na samopoczucie pacjentów. Podłoga musi być łatwa do utrzymania w czystości. Podobnie jak meble. Warto zwrócić uwagę, aby wybrać te z wyższymi nóżkami, co umożliwi szybkie umycie powierzchni pod nimi.

Sprzęt stomatologiczny – spory wydatek, jednak na lata 

Sercem każdego gabinetu dentystycznego jest unit (fotel z oprzyrządowaniem) – to wydatek rzędu 30 – 50 tysięcy złotych. Autoklaw – kolejne 15 tysięcy,  narzędzia (kątnice, wiertła, ssaki itd.) w zależności od potrzeb kilka do kilkunastu tysięcy. W dodatkowy sprzęt jak lampy ultradźwiękowe i bakteriobójcze, negatoskopy, aparaty RTG itd. również trzeba zainwestować kilkadziesiąt (50 – 70 tysięcy) złotych. Początkowe koszty są spore, ale nie należy oszczędzać na sprzęcie. Pamiętajmy, ten najważniejszy (jak unit) ma nam służyć przynajmniej dekadę. Jeśli nie posiadamy odpowiednich środków ratunkiem mogą być urządzenia używane, bądźmy jednak niezwykle ostrożni przy ich wyborze.

Wymagania BHP

Czystość przede wszystkim! Do tego odpowiednia ilość umywalek, przestrzeni itd. Dokładne wymogi można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Inspektora Sanitarnego. Niezbędne jest także odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Reklama się przyda

Co nie znaczy, że nie zaszkodzi. Unikajmy brzydkich, małych plakatów i bannerów z zepsutymi zębami. Ale to chyba oczywiste. Jak w każdej branży trzeba się wyróżnić. Na początku kariery warto zainwestować w reklamę w lokalnej prasie (jeśli mamy fundusze także telewizji i radiu). Niezależnie od tego wyróbmy bannery i zawieśmy je w widocznych miejscach w mieście. Trudne są tylko początki – z biegiem czasu polecać nas będą zadowoleni klienci (pod warunkiem, że uważaliśmy na studiach).

Podejście do pacjenta

Podczas wizyt bądźmy mili dla wszystkich – to podstawa. Podchodźmy do każdego indywidualnie, mając na uwagę, że niektórzy boją się stomatologa co najmniej jak ognia. Szczególną uwagę zwróćmy jednak na dobre samopoczucie dzieci, nagrodźmy je drobnym upominkiem (długopisem, naklejką) opowiedzmy śmieszna historyjkę – pokażmy, że dentysta nie musi być straszny. Zadowolone dzieci to zadowoleni rodzice, ci napomkną o nas znajomym i będzie dobrze.

Miłego borowania!

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Dlaczego wciąż pokutuje przeświadczenie, że gabinet stomatologiczny może otworzyć tylko lekarz stomatolog? ustawa o działalności leczniczej zniosła ten wymóg (który i wcześniej można było ominąć tworząc NZOZ i zatrudniając w nim kierownika – lekarza dentystę) i w formie podmiotu leczniczego będącego przedsiębiorstwem gabinet może otworzyć każdy. Sama prowadzę dwa gabinetu mimo, że nie posiadam w ogóle medycznego wykształcenia. Oczywiście konieczna jest umowa współpracy lub inna z lekarzem dentystą. Pisząc taki tekst ktoś nie zadał sobie minimum trudu aby zgłębić temat.