Dla wielu historia to zmora. Od podstawówki po maturę, daty, postacie, wydarzenia, kto by to wszystko spamiętał? Są jednak osoby, które mogłyby o wybranym okresie historii opowiadać godzinami, znają wszystkie szczegóły, nazwiska, ilości wojsk… Jeśli zaliczasz się do tych drugich, może powinieneś studiować historię?
Spis treści
Dla kogo historia?
Dla osób pasjonujących się przeszłością. Do tego przyda się dobra pamięć, umiejętność logicznego i analitycznego myślenia oraz dostrzegania związków przyczynowo skutkowych. Powinieneś odznaczać się także ciekawością i chęcią odkrywania nowych faktów. Na studiach przygotuj się na sporo pamięciówki. Jeśli wybierasz się na historię, bo nie wiesz co ze sobą zrobić, ale tak naprawdę Cię ona nie kręci, zrezygnuj zawczasu. Nawet jeśli potrafisz się obkuć na blachę, to nic nie da – historie trzeba rozumieć.
Jak dostać się na historię?
Podczas rekrutacji na kierunek historyczny największe znaczenie ma wynik matury z historii. To on ma największą wagę punktową. Na Uniwersytecie Jagielońskim teoretycznie możesz ubiegać się o miejsce na studiach zaliczając jeden z przedmiotów: filozofię, geografię, wiedzę o społeczeństwie, historie muzyki, historię sztuki, język łaciński i kulturę antyczną lub język polski. Pamiętaj jednak, że zawsze będziesz w tyle za osobami legitymującymi się egzaminem dojrzałości z historii.
Jakie przedmioty na historii?
Nauki pomocnicze historii oraz vademecum historyka, historia starożytna i archeologia, historia średniowiecza, historia nowożytna, historia XIX w., historia sztuki, lektorat języka łacińskiego, historia XX w., język nowożytny, geografia historyczna, historia średniowiecza Polski, TI itd.
Jakie specjalności na historii?
Na historii czeka na Ciebie sporo specjalności np.:
- nauczycielska,
- mediewistyka,
- archiwistyka,
- historia stosunków międzynarodowych,
- historia ogólna,
- historia chrześcijaństwa,
- historia i kultura krajów Europy Wschodniej,
- antropologia historyczna,
- kultura klasyczna,
- filologiczno-historyczne studia środkowoeuropejskie,
- historia wojskowości,
- myśl i kultura polityczna.
Jaka praca po historii?
To zalezy od Twojej specjalności. Możesz znaleźć zatrudnienie w szkolnictwie, jako nauczyciel lub wykładowca, w instytucjach historycznych, muzeach, organizacjach zajmujących się działalnością historyczną, w instytutach badawczych, w archiwach itd.
Odradzam ,szkoda czasu, studia ukonczyłem w 2008 roku i nikt, powatażam nikt z 129 osób nie pracuje w zawodzie. Studiowaliśmy dzienni na UMK, nikt z nas nie zlalazł pracy po tym kierunku.