Turystyka kojarzy się zazwyczaj z podróżowaniem po świecie i dostawaniem za to pieniędzy. Jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka kolorowa i po tym kierunku możesz skończyć przy biurku w biurze podróży, a ciepłe kraje zobaczysz najwyżej w katalogach.
Spis treści
Dla kogo turystyka?
Przede wszystkim musisz interesować się geografią i mieć ją w małym palcu. Nie możesz mylić Austrii z Australią i konieczne wiedz gdzie leży Algieria. Poza tym powinieneś znać dobrze języki. Angielski to minimum. Super jeśli potrafisz porozumieć się w kilku. Dodatkowym atutem będzie komunikatywność i otwartość na ludzi. To właśnie kontakty z turystami będą Twoim głównym zajęciem. Przyda się też dobra organizacja czasu, dokładność i punktualność.
Jak dostać się na turystykę?
Zazwyczaj musisz obowiązkowo zdać geografię na maturze. Na Uniwersytecie Jagielońskim drugi przedmiot możesz wybrać wśród prawie wszystkich dostępnych an maturze. Znajdą się też uczelnie, w których jedynym wymogiem jest zaliczony egzamin dojrzałości.
Czego będziesz się uczył na turystyce?
Na turystyce przygotuj się na m.in.: podstawy ekonomii, podstawy socjologii, podstawy zarządzania, geografię społeczno-ekonomiczną, podstawy turystyki, hotelarstwo, krajoznawstwo, obsługę ruchu turystycznego, marketing, pilotaż wycieczek, geografię Polski, geografię świata, komunikację międzykulturową, geografie turystyczną, podstawy turystyki, anatomia z elementami fizjonomii itd. Na turystyce i rekreacji czekają na Ciebie też zajęcia terenowe i wyjazdy na obozy.
Jakie specjalności na turystyce i rekreacji?
Czasami turystyka i rekreacja jest specjalnością kierunku stricte geograficznego. Bywa jednak, że sama posiada specjalności do wyboru są to np.:
- turystyka aktywna z agroturystyką,
- obsługa ruchu turystycznego i rekreacji,
- turystyka przygodowa,
- outdoor project management,
- e-biznes w turystyce,
- coaching w rekreacji,
- hotelarstwo i gastronomia,
- obsługa ruchu turystycznego,
- zarządzanie markowym produktem turystycznym,
- zarządzanie promocją regionalną i lokalną,
- zarządzanie turystyką zrównoważoną,
- turystyka regionów,
- turystyka kulturowa,
- zarządzanie i marketing w turystyce,
- turystyka międzynarodowa,
- rekreacja,
- turystyka uzdrowiskowa, Wellness i Spa.
Jaka praca po turystyce i rekreacji?
Absolwenci turystyki i rekreacji mogą znaleźć zatrudnienie w hotelach, gospodarstwach agroturystycznych, jako przewodnicy, opiekunowie wycieczek, rezydenci. Możesz też zastanowić się, czy warto otworzyć własne biuro podróży.Po tym kierunku można pracować również w stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych zajmujących się promocją regionu, instytucjach państwowych, centrach odnowy biologicznej i rekreacji.
[…] Jak założyć biuro podróży? To działalność gospodarcza jak wszystkie inne. Prowadzenie biura agencyjnego nie jest obłożone żadnymi regulacjami. Po prostu, rejestruje się firmę, i już. Inaczej jest w przypadku biura organizującego wycieczki. Trzeba uzyskać wpis do rejestru organizatorów (w urzędzie marszałkowskim). A żeby dokonać takiego wpisu należy przedstawić gwarancję ubezpieczeniową biura. Szczegółowo reguluje to polskie prawo.Zupełnie inną sprawą są szanse na sukces. Spełnienie wymogów formalnych i uruchomienie biura, to dopiero początek. Prawdziwy sprawdzian polega na znalezieniu sobie miejsca na rynku. Im więcej wiedzy o branży, tym lepiej. Warto mieć też solidne podstawy – na przykład w postaci ukoczonczone studia z zakresu turystyki i rekreacji. […]
Moim zdaniem – tak! Kończyłem ją w Suchej Beskidzkiej (Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii) i jestem bardzo zadowolony – było trochę konkretów, teraz z pracą w zawodzie nie mam problemu 🙂 Ogólnie, jeżeli ktoś czuje, że to studia dla niego, to nie powinien się zastanawiać!
W Suchej na WSTiE jest rewelacyjnie!!! Staże, praktyki, super wykładowcy, można pogodzić studiowanie i pracowanie – dla mnie uczelnia idealna, jestem na III roku i zostaję u nich dalej!