Start kariery » Studia i nauka » Rozwój » Czym jest screening w HR?
Praktyki i staże Rozwój

Czym jest screening w HR?

Branża technologiczna to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki, który praktycznie każdego dnia się zmienia – codziennie powstają nowe technologie, a w życie wprowadzane są coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. W związku z tym, zmienia się także rynek pracy IT, który często stawia naprawdę wymagające wyzwania pracodawcą i ich zespołom rekrutacyjnym. 

W dzisiejszym artykule skupimy się na bardzo ważnej części każdego procesu rekrutacyjnego, czyli na screeningu. W skrócie, można powiedzieć, że jest to nic innego jak wstęp rozmowa pomiędzy kandydatem a rekruterem. Jednakże na czym dokładnie polega screening i dlaczego jest tak ważny? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj dzisiejszy wpis!

Co to jest screening?

Zacznijmy zatem od podstaw. Mianowicie, aby dobrze rozpocząć dzisiejszy artykuł koniecznie musimy odpowiedzieć na pytanie: „Co to jest screening?”. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, screening to bardzo ważna część każdego procesu rekrutacyjnego, która polega na przeprowadzeniu wstępnej rozmowy pomiędzy kandydatem a rekruterem. W zdecydowanej większości przypadków jest to krótka rozmowa twarzą w twarz, która nie trwa więcej niż piętnaście minut. Natomiast warto wspomnieć, że niektóre firmy, szczególnie te, które prowadzą rekrutację na dużą skalę, nie przeprowadzają screeningu fizycznie, lecz telefonicznie lub drogą mailową. 

Głównym celem screeningu jest określenie potrzeb i wymagań obu stron procesu rekrutacji. Dlatego też, podczas takiej krótkiej rozmowy, kandydat zazwyczaj nie jest dokładnie wypytywany o swoje kwalifikacje czy też umiejętności. W trakcie screeningu rekruter powinien przede wszystkim wybadać, czy kandydat jest skłonny przyjąć ofertę zatrudnienia oraz tylko wstępnie oszacować poziom jego umiejętności i ewentualnie zweryfikować jego doświadczenie.

W przypadku opisywania screeningu, bardzo ważne jest podkreślenie tego, że jest on czymś innym niż rozmowa kwalifikacyjna czy rozmowa o pracę. Tak jak już wspominaliśmy, opisywana przez nas część procesu rekrutacyjnego jest wstępną rozmową, której celem jest sprawdzenie tego czy konkretnego kandydata warto zaprosić na wspomnianą rozmowę kwalifikacyjną, która zdecyduje o jego przyszłości zawodowej. Oprócz tego, screening charakteryzuje się również luźniejszą formą, dlatego też zdarza się, że nie jest on przeprowadzany fizycznie.

Dlaczego screening jest tak ważny?

Skoro wiemy już czym tak właściwie jest screening, czas dowiedzieć się jakie są jego zalety oraz dlaczego jest on tak ważną częścią każdego procesu rekrutacji. Tak jak wspominaliśmy, screening to krótka rozmowa wstępna, która charakteryzuje się luźniejszą formą, w związku z czym, taka konwersacja jest bardzo dobrą okazją do nawiązania pierwszej nici porozumienia pomiędzy kandydatem a firmą reprezentowaną przez rekrutera. Jeżeli screening przebiega w dobrej atmosferze kandydat jest bardziej otwarty oraz skłonniejszy do zadawania pytań, dzięki czemu przybliża się do proponowanej mu oferty pracy. Oprócz tego, profesjonalni rekruterzy, którzy dobrze odpowiadają na pytania kandydatów, znacząco poprawiają też wizerunek firmy na rynku pracy. 

Ponadto, warto również wspomnieć, że poprawnie przeprowadzony screening pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu. Podczas opisywanej przez nas krótkiej rozmowy, rekruter, wbrew pozorom, może trafnie określić, czy warto, czy też nie warto kontynuować rekrutację w konkretnych przypadkach, co korzystne jest zarówno dla zespołu rekrutacyjnego, jak i kandydata. 

Podsumowanie

Tak jak przedstawiliśmy, screening to nic innego jak krótka rozmowa wstępna pomiędzy kandydatem a rekruterem, której celem jest określenie dalszych kroków rekrutacji w przypadku konkretnego kandydata. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, że screening to bardzo ważny element każdej rekrutacji, który jest korzystny zarówno dla zespołu rekrutacyjnego, jak i kandydata. 

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz