Praktyki studenckie to okazja do poznania przyszłej pracy od kuchni, zdobycia nowych umiejętności, nabrania doświadczenia, sprawdzenia wyuczonej teorii w praktyce czy zbudowania sieci kontaktów z ludźmi w branży. Gdzie szukać praktyk studenckich i staży?
Spis treści
Twoja uczelnia
Zazwyczaj praktyki studenckie są obowiązkowe dla wszystkich studentów. Dlatego wiele z uczelni posiada umowy z firmami prowadzącymi działalność adekwatną do nauczanych specjalności. Dostanie się na takie praktyki powinno być łatwiejsze niż w innych instytucjach. Możesz także bez trudu dowiedzieć się jak w rzeczywistości wygląda współpraca z nimi od starszych roczników i uniknąć przysłowiowo parzenia kawy. Popytaj też w kołach naukowych i innych organizacjach studenckich czy nie mają namiarów na coś fajnego.
Biura karier
Tutaj (oraz na ich stronach internetowych) także znajdziesz wiele ofert pracy, praktyk studenckich czy staży. W biurze karier powinieneś otrzymać również pomoc w znalezieniu najlepszej dla Ciebie firmy oraz w zakresie skonstruowania CV czy listu motywacyjnego. Bywa też, że spotkasz trenerów czy doradców zawodowych.
Targi pracy i kariery
Organizowane najczęściej przez uczelnie są źródłem wielu potencjalnych ofert pracy, praktyk i staży oraz szansą na zdobycie nowych, ciekawych kontaktów. Zbieraj ulotki, wypytuj, poznawaj ludzi.
Portale pośrednictwa pracy
Pozwalają na znalezienie praktyki czy stażu bez wychodzenia z domu. W sieci jest wiele portali łączących pracodawców z potencjalnymi pracownikami czy praktykantami. Zerknij np. na: www.pracuj.pl, http://www.careerjet.pl/, www.jobpilot.pl, www.pracaonline.pl, www.jobs.pl, www.topjobs.pl, www.gumtree.pl.
Strony internetowe (i profile facebookowe) firm
Warto przeglądać regularnie witryny instytucji, w których praktyką jesteś zainteresowany. Są one bowiem najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Niektóre firmy co jakiś czas umieszczają na swoich stronach ogłoszenia dotyczące naboru.
Uderz bezpośrednio do pracodawcy
Jeśli upatrzyłeś sobie instytucję, która akurat nie prowadzi programu praktyk, a przynajmniej tego nie ogłasza, jeszcze nie wszystko stracone. Spróbuj dowiedzieć się u źródła czy firma nie byłaby zainteresowana przyjęciem praktykanta. Najłatwiej zadzwonić do działu kadr lub zasobów ludzkich (HR). Zdarza się, że zaangażowanie i inicjatywa spotyka się z ciepłym przyjęciem, szczególnie w wakacje, gdy część pracowników ma urlop.
Konkursy
Chyba najbardziej znanym konkursem oferującym płatny staż jest istniejąca od 1996 r. akcja „Grasz o staż”. Pozawala ona studentom wyższych lat oraz absolwentom do trzydziestego roku życia powalczyć o staż w jednej z firm zatrudniających specjalistów z różnych dziedzin jak m.in.: prawo, PR, dziennikarstwo, audyt, finanse, nauki przyrodnicze, logistyka, marketing, nowe technologie czy social media. By go otrzymać trzeba rozwiązać zadanie konkursowe z danej dziedziny. Warto też rozejrzeć się za mniej rozpoznawalnymi czy organizowanymi przez konkretne firmy lub uczelnie programami.
Pytaj znajomych
Byłych studentów oraz obecnych na wyższych latach. Mogą oni być dla Ciebie źródłem w miarę obiektywnych informacji na temat miejsc, w których pracują lub odbywali swoje praktyki.
Dodaj komentarz