Jak zostać detektywem? Jakie wymagania trzeba spełnić żeby zostać detektywem? Czym zajmuje się detektyw? Ile zarabia detektyw? Jakie predyspozycje musi mieć detektyw?
Czym zajmuje się detektyw?
Detektyw przede wszystkim zajmuje się zbieraniem informacji na określony przez zleceniodawce temat. Często gromadzi dowody w sprawach cywilnych np. dotyczących spadków czy rozwodów. Poszukuje osób zaginionych, prowadzi obserwacje, zajmuje się wykrywaniem podsłuchów. Jest zatrudniany również przez firmy w celu wykrycia sprawców kradzieży w miejscu pracy lub zbierania informacji dotyczących ujawniania tajemnicy handlowej, nieuczciwej konkurencji, czy bezprawnego wykorzystywania znaków towarowych i nazw handlowych. Co więcej detektywi nierzadko sprawdzają kontrahentów i potencjalnych partnerów biznesowych.
Jaki powinien być detektyw? Jakie cechy musi posiadać detektyw?
Detektyw to bez wątpienia zawód dla ludzi o mocnych nerwach i silnej psychice. Detektyw musi odznaczać się dyscypliną i cierpliwością – nie raz spędza długie godziny na obserwacji. Powinien być także sprytny, inteligentny i myśleć logicznie, aby łączyć fakty. Dobrze gdy ma szerokie kontakty i wiele znajomości w różnych środowiskach i branżach. Powinien odznaczać się odwagą i znać samoobronę. Nie mogą mu być obce nowe technologie.
Jak zostać detektywem?
Aby zostać detektywem trzeba zdobyć legitymację detektywa, jest ona konieczna do legalnego wykonywania tego zawodu. Kandydat:
– musi posiadać obywatelstwo polskie, kraju UE bądź kraju członkowskiego EFTA,
– ma ukończone 21 lat,
– posiada co najmniej średnie wykształcenie,
– ma pełną zdolność do czynności prawnych,
– jest nieskazany prawomocnym wyrokiem,
– nie toczy się przeciwko niemu postępowanie w sprawie umyślnie popełnionego przestępstwa
– nie został zwolniony dyscyplinarnie z urzędu administracji publicznej w Polsce, kraju UE lub kraju członkowskim EFTA w ciągu ostatnich 5 lat,
– posiada pozytywną opinię komendanta powiatowego wynikającą z wywiadu środowiskowego, przeprowadzonego przez komendanta powiatowego lub odpowiedniego urzędnika w innych krajach
– jest zdolny fizycznie i psychicznie do wykonywania zawodu co jest potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.
Aby ubiegać się o legitymację trzeba złożyć w komendzie wojewódzkiej Policji wniosek o wydanie licencji oraz dołączyć do niego oświadczenia dotyczące zdolności do czynności prawnych i postępowania karnego wobec wnioskodawcy, świadectwo pracy, zaświadczenie o niekaralności, kopię dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzające obywatelstwo kraju UE lubEFTA, kopię świadectwa ukończenia szkoły średniej, dwie fotografie, oraz, w przypadku obcokrajowców dokument potwierdzający znajomość języka polskiego.
Ostatnim etapem w zdobyciu legitymacji detektywa jest zaliczenie państwowego egzaminu m.in. : z Konstytucji RP, funkcjonowania państwa, prawa cywilnego i karnego, kryminalistyki itd. Egzamin składa się z części ustnej i pisemnej.
Od kandydata na detektywa nie wymaga się zaliczenia ukierunkowanej szkoły jednak na rynku istnieje wiele placówek przygotowujących do zawodu i egzaminu.
Ile zarabia detektyw?
Średnia płaca w agencjach detektywistycznych waha się od 2000 do 4000. Zarobki we własnej firmie zależy od ilości i formy zleceń.
Dodaj komentarz