Jak zostać programistą? Czym zajmuje się programista? Jaką szkołę powinien skończyć programista? Gdzie pracuje programista? Ile zarabia programista?
Spis treści
Czym zajmuje się programista?
Programista zajmuje się wprowadzaniem i pisaniem programów komputerowych za pomocą języków programowania np. Java, C++, PHP, C, Perl itd. Zazwyczaj programista jest wyspecjalizowany w jednym z nich, jednak zna także podstawy innych. Programista czuwa także nad właściwym działaniem programów, poprawia ewentualne błędy i gdy jest to konieczne udoskonala produkt. Przy pracy nad największym i skomplikowanym software zatrudnionych jest często kilkadziesiąt osób.
Jaki powinien być programista?
Programista powinien być cierpliwy i mieć dobrą pamięć. Musi radzić sobie z wielogodzinną żmudną pracą przy komputerze. Ponadto, powinien umieć myśleć logicznie, być zdyscyplinowany, odpowiedzialny i samodzielny. Często sam narzuca sobie tępo i czas pracy, a dla zleceniodawcy liczą się efekty końcowe. Niezbędne jest także ciągłe rozwijanie swoich umiejętności i śledzenie branżowych nowinek.
Gdzie pracuje programista?
Programista zatrudniony jest w w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania lub wykonujących zlecenia dla klientów. W tym zawodzie popularna jest praca jako freelancer. Opiera się ona o własną działalność gospodarczą i polega na wykonywaniu zadań w domu na zasadzie zleceń. Zobacz wywiad: Jak zrobić karierę w branży IT?
Jak zostać programistą?
W zawodzie programisty najważniejsze są umiejętności, ale najczęściej przy rekrutacji wymagane jest świadectwo ukończenia studiów informatycznych. Można je zdobyć w uniwersytetach, politechnikach czy placówkach niepublicznych. Istotnym elementem wykształcenia jest znajomość angielskiego – międzynarodowego języka informatyków.
Ile zarabia programista? Zarobki programisty
Zarobki programisty zależą od miejsca i stażu pracy. Początkujący może liczyć na wynagrodzenie rzędu 2000 – 3000 zł. Mediana zarobków programisty Polsce wynosi około 5000 zł. Najlepsi, w dużych firmach zarabiają blisko 10000 z i wzwyż.
Dodaj komentarz