Jak zostać sędzią? Czym zajmuje się sędzia? Jaki powinien być sędzia? Ile zarabia sędzia? Jakie predyspozycje powinien mieć sędzia? Jaką szkołę trzeba skończyć by zostać sędzią?
Spis treści
Czym zajmuje się sędzia?
Sędzia zajmuje się wydawaniem wyroków w oparciu o przepisy prawa, po wcześniejszym zapoznaniu się z dowodami, okolicznościami, zeznaniami, aktami zebranymi podczas prowadzonego śledztwa i bezpośrednio rozprawy sądowej. Sędzia może pracować w różnych sądach: okręgowym, rejonowym, apelacyjnym. Sędzia jest niezawisły tzn., że odpowiada wyłącznie przed Konstytucją i ustawami, ponadto sprawuje swój urząd dożywotnio (po uzyskaniu wieku emerytalnego – w stanie spoczynku).
Jaki powinien być sędzia? Jakie predyspozycje powinien mieć sędzia?
Sędzia ze względu na ważność pracy i wagę swoich decyzji musi być osobą uczciwą, bezstronną, potrafiącą łączyć fakty, rzetelną, dociekliwą, odpowiedzialną. Sędzia powinien być także silny psychicznie, nieugięty i nieprzekupny. Nie wspominając już o konieczności doskonałej znajomości prawa i obszernej wiedzy ogólnej.
Jak zostać sędzią?
Żeby zostać sędzią należy ukończyć studia prawnicze. Następnie odbyć aplikację ogólną, aplikację zawodową, zakończoną egzaminem sędziowskim. Zobacz: Czy warto studiować prawo?
Aplikacja sędziowska
Egzamin na aplikacje ogólną składa się z części testowej i praktycznej, polegającej na rozwiązaniu trzech kazusów z zakresu prawa karnego, publicznego i prywatnego.
Aby obiegać się o aplikacje należy spełnić wymagania:
– posiadać obywatelstwo polskie,
– korzystać z pełni praw obywatelskich i cywilnych,
– kandydat nie może być skazany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, ani nie może się toczyć przeciwko niemu postępowanie ścigane z oskarżenia publicznego, ani skarbowe,
– mieć skończone studia prawnicze w kraju lub posiadać zagraniczny odpowiednik uznawany w Polsce.
Po ukończeniu aplikacji ogólnej, kandydat może już obiegać się o pracę asystenta sędziego, prokuratora czy referendarza sądowego. Aby jednak zostać sędzią trzeba odbyć 4,5 letnią aplikację sędziowską. 30 miesięcy aplikant bierze udział w zajęciach i praktykach odbywających się w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, przez kolejne 24 miesiące będą odbywa staż na stanowisku asystenta sędziego a następnie referendarza sądowego.
Po pierwszym etapie aplikacji sędziowskiej aplikant musi zdać egzamin zawodowy. Składa się on z części pisemnej i ustnej (rozwiązywanie kazusów). Po ukończeniu stażu kandydat otrzymuje dyplom, poświadczający uzyskanie prawa do wykonywania zawodu sędziego.
Ile zarabia sędzia? Zarobki sędziego?
Zarobki sędziego uzależnione są od stażu i miejsca pracy. Średnio wynagrodzenia sędziego wahają się od 5 000 – ok. 10000 zł
[…] prawniczych konieczne jest odbycie aplikacji. Dotyczy to zawodów: adwokata, radcy prawnego, sędziego, referendarza sądowego, komornika, notariusza, prokuratora oraz legislatora. jej czas i przebieg […]
Za przewinienia sluzbowe, w tym za oczywista i razaca obraze przepisow prawnych i uchybienia godnosci urzedu, sedzia odpowiada dyscyplinarnie.