Co roku wraz z nadejściem sezonu podatkowego, osoby, które pracowały na terenie Niemiec, mają wątpliwości związane z rozliczeniem podatku dochodowego. Najczęściej poruszanym tematem jest kwestia zwrotu podatku w przypadku nadpłaty. Pieniądze z tytułu nadpłaty są przechowywane w urzędzie skarbowym i można je odzyskać wraz z rozliczeniem. Sprawdź, o czym należy pamiętać, by prawidłowo rozliczyć podatki z pracy w Niemczech.
Spis treści
Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec?
Każdy, kto pracował legalnie na terenie Niemiec, ma możliwość ubiegania się o zwrot podatku. W celu uzyskania nadpłaconej kwoty podatku, konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej. Decyzję o zwrocie i wysokości kwoty zwrotu wydaje niemiecki urząd skarbowy, czyli Finanzamt. Niemieckie prawo pozwala na rozliczenie podatku do czterech lat wstecz, jednak by uniknąć kar, należy dotrzymywać wyznaczonych terminów składania zeznań podatkowych.
Obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec
Nie każdy, kto był zatrudniony w Niemczech, ma obowiązek rozliczenia, ponieważ jest to zależne od wysokości uzyskanych dochodów. Zarobki mają największe znaczenie w obliczaniu kwoty rocznego dochodu, który podatnik osiągnął na terenie Niemiec.
Progi podatkowe, a wraz z nimi stawki podatkowe, czyli procent dochodu, który należy odliczyć na poczet podatku, są ustalane co roku przez niemieckiego ustawodawcę. Na tej podstawie urząd stwierdza, czy w przypadku konkretnej osoby zachodzi konieczność rozliczenia. W przypadku, kiedy podatnik nie przekroczył wyznaczonej kwoty wolnej od podatku, nie podlega obowiązkowi rozliczenia. Należy pamiętać, że w Niemczech obowiązuje szereg ulg podatkowych, z których można skorzystać podczas składania deklaracji. Ulgi podatkowe mogą znacząco zwiększyć kwotę zwrotu, dotyczy to szczególnie osób z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.
Kolejna kwestia, o której warto pamiętać to uwzględnienie w zeznaniu podatkowym wszelkich zmian w dochodach. Jest to szczególnie istotne w przypadku zmiany klasy podatkowej.
Zwrot podatku z Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne?
W celu odzyskania należnej kwoty podatku podatnik musi wcześniej dokonać prawidłowego rozliczenia. Oto lista dokumentów, które są niezbędne do sporządzenia deklaracji:
- dokumenty wydawane przez pracodawcę – karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung lub rachunki z wynagrodzeń (Abrechnung)
- UE/EOG – zaświadczenie o dochodach wydawane przez polski urząd skarbowy
- dokumenty poświadczające koszty poniesione w związku z pracą na terenie Niemiec, np. umowa najmu mieszkania, bilety za dojazd do i z pracy, rachunki opłat za media.
Deklarację należy starannie wypełnić i dołączyć komplet dokumentów, ponieważ brak któregoś z wymaganych załączników może znacząco wydłużyć rozliczenie z urzędem.
Lohnsteuerbescheinigung składa się we właściwym urzędzie skarbowym, który na tej podstawie wydaje decyzję podatkową (Einkommensteuerbescheid). Jeśli deklaracja jest wypełniona poprawnie, kwota zwrotu zostanie przekazana na wskazane przez podatnika konto bankowe.
Dodaj komentarz