Start kariery » Pozostałe » Monety kolekcjonerskie – jakie warto kupować?
Pozostałe

Monety kolekcjonerskie – jakie warto kupować?

Monety kolekcjonerskie - jakie warto kupować?

Kolekcjonowanie monet może być traktowane wyłącznie w kategoriach hobby. Są jednak osoby, dla których numizmatyka jest sposobem na inwestowanie oraz pomnażanie posiadanych pieniędzy. Chcąc zapewnić konkretną wartość swojej kolekcji, trzeba dobrze przemyśleć zakup poszczególnych egzemplarzy. Jakie monety kolekcjonerskie warto nabywać, aby dobrze zainwestować gotówkę?

Wartość monety a jej stan

Podstawowym elementem wyceny monet jest ich rzadkość. Im mniej egzemplarzy na rynku, tym zwykle większa wartość każdego z nich. Zaraz za tym kryterium znajduje się stan zachowania monety i to właśnie na niego warto zwrócić swoją uwagę. Najbardziej cenne będą egzemplarze oznaczone jako stan I lub analogiczny stan L. Oznaczają one monety, które nigdy nie służyły za środek płatniczy i nie mają śladów użytkowania. Najniższe stopnie skali to stan VI i stan VII. Pierwszy z nich opisuje monety, których rysunki i legendy są nieczytelne, a ich identyfikacja jest możliwa m.in. na podstawie literatury. Drugi z nich dotyczy egzemplarzy, których nie da się jednoznacznie zidentyfikować.

Kupując monety kolekcjonerskie w Internecie, nie masz możliwości samodzielnej oceny stanu zachowania danego egzemplarza. Musisz polegać wyłącznie na opisie licytowanej aukcji. Właśnie dlatego monety kolekcjonerskie należy kupować tylko w sprawdzonych sklepach numizmatycznych. Jednym z takich miejsc jest serwis Numimarket, który daje kolekcjonerom dostęp do ofert wielu sklepów numizmatycznych w jednym miejscu. Kupując na sprawdzonej stronie monety kolekcjonerskie, otrzymujesz gwarancję autentyczności od sprzedającego, który musiał przejść przez proces weryfikacji, zanim został dopuszczony do wystawiania aukcji w serwisie. W ten sposób zmniejsza się ryzyko oszustw i zwiększa szansę na nabycie naprawdę wartościowych okazów do kolekcji. 

Wartość monety a jej stan - wartość numizmatów!

Na jakie inne cechy monet zwracać uwagę?

Rzadkość i stan zachowania to jednak nie jedyne kryteria, jakie warto brać pod uwagę podczas zakupu monet kolekcjonerskich. Ważne będą także:

  • zawartość metali szlachetnych, która ma spory wpływ na wartość zbiorów; popularne są zwłaszcza egzemplarze złote, srebrne i platynowe, a im większa zawartość metali szlachetnych, tym wyższa jest wartość danej monety,
  • spójność posiadanej kolekcji, która zwiększa atrakcyjność przy ewentualnej sprzedaży; posiadając całą serię monet, a nie wyłącznie pojedyncze egzemplarze, znacząco zwiększa się szansę na odsprzedanie całej kolekcji podczas jednej transakcji za interesującą kwotę,
  • popularność danego egzemplarza, dzięki której łatwo będzie spieniężyć swoją kolekcję; na rynku numizmatycznym istnieją popularne monety o niemal niemalejącym popycie; posiadanie ich w kolekcji skraca czas potrzebny na znalezienie kupca.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że popularność danej monety nie oznacza tego samego, co termin powszechność. W pierwszym przypadku mówimy o dużym popycie na monety, które są znane kolekcjonerom. Łatwo je sprzedać, ponieważ wielu numizmatyków chce je mieć w swojej kolekcji. W drugim przypadku należy pamiętać, że im mniej powszechna moneta, tym jest ona bardziej unikatowa, a to przekłada się na wyższą wartość rynkową. 

Różne motywy kolekcji 

Tworząc własną kolekcję można kierować się wieloma czynnikami. Motywem przewodnim zbiorów mogą być monety współczesne, zabytkowe lub z wizerunkami ważnych postaci, zabytków lub wydarzeń historycznych. W sprzedaży są między innymi kosztujące między 130 a 200 zł monety upamiętniające ważne rocznice państwowe (np. 10 zł wydane na 100. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski), czy kosztujące nawet kilka tysięcy złotych monety z PRL (np. 5 zł z 1974 roku Rybak na trawce NGC – MS65). Tylko od kolekcjonera zależy, jakie egzemplarze znajdą się w jego kolekcji i jaką finalną wartość osiągną posiadane zbiory.

Kolekcjonerskie monety są nie tylko piękne, ale mogą przerodzić się w zyskowną inwestycję w przyszłości. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda moneta jest warta zakupu. Wybór odpowiednich egzemplarzy oraz dokładne przebadanie rynku pozwolą mieć pewność, że pieniądze wydane na monety kolekcjonerskie przyniosą oczekiwane korzyści.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz